pirmdiena, 2009. gada 29. jūnijs

Maikls Džeksons - izgudrojuma autors

Pasauli pāršalkusi ziņa, ka ceturtdien, 25. jūnijā, 50 gadu vecumā no sirds apstāšanās miris par popmūzikas karali dēvētais Maikls Džeksons (Michael Jackson).

Maikls Džeksons dzimis 1958.gada 29.augustā deviņu bērnu ģimenē. Mūziķa karjeru viņš sāka jau agrā bērnībā, kopā ar brāļiem uzstājoties bērnu grupā The Jackson 5. Vēlāk viņš uzsāka solokarjeru un kļuva par lielāko popmūzikas slavenību. M.Džeksona albums Thriller ir visvairāk pārdotais ieraksts popmūzikas vēsturē. Kopumā viņš pārdevis ap 750 miljonus ierakstu. M.Džeksonam ir miljoniem fanu visā pasaulē, kas viņu dievina par tādām popmūzikas zelta fondā ierakstītām dziesmām kā Billie Jean, Thriller, We Are the World, Smooth Criminal, Black or White u.c.

Savas dzīves laikā mūziķis ieguva 197 prestižus apbalvojumus, tajā skaitā 19 Gremija balvas un 22 Amerikas mūzikas balvas.

Viņš iekaroja milzīgu popularitāti ne tikai ar savām dziesmām un ieguldījumu videoklipu kultūras attīstībā, bet arī ar
savdabīgu skatuves tēlu un pārsteidzošiem deju soļiem.

Izrādās, ka Maikls Džeksons ir arī kāda savdabīga izgudrojuma
autors. Piemēram, dziesmas „Smooth Criminal” horeogrāfijā M.Džeksons ar dejotāju grupu, izpildot dejas soļus, noliecas kustībā, kas šķiet pretrunā ar zemes pievilkšanās spēka likumiem, t.i., apmēram 45 grādu leņķī.



Ar ASV patentu Nr. 5255452 (1992) tiek aizsargāta metode un līdzekļi gravitācijas pārkāpšanas ilūzijas radīšanai - kurpes, kuras papēžos ir iestrādātas īpašas gropes. Aizāķējot papēžus pret grīdā iestrādātiem izciļņiem, dejotājs var noliekties, radot ilūziju par nepakļaušanos gravitācijas likumiem.

Dziesmas "Smooth Criminal" video versija no uzstāšanās koncertā Minhenē (kustība redzama 4:20):

piektdiena, 2009. gada 19. jūnijs

Noslēdzies projekts "Jauniešu Ministru kabinets"

19.jūnijā Patentu tehniskās bibliotēkas Ovālajā zālē notika preses konference, noslēdzot Latvijas Jaunatnes padomes organizēto projektu „Jauniešu Ministru kabinets”.

Preses konferencē jauniešu ministri informēja par 10 nedēļās izdarīto, radīto un secināto. Bija pieejami visi jauniešu ierosinājumi valsts pārvaldes darba uzlabošanai, kā arī iespēja uzdot jautājumus gan par projekta gaitu, gan saturu. Preses konferencē varēja noskatīties foto stāstu par spilgtākajiem notikumiem projekta gaitā un iegūt savā rīcībā unikālu Jauniešu Ministru kabineta (JMK) grāmatu. Preses konferencē piedalījās visi JMK locekļi, Sorosa Fonds Latvija pārstāve Liesma Ose, projekta idejas autores – Eva Ikstena un Ināra Kehre.

JMK pirmā sēde notika 14.aprīlī. Projekta 10 nedēļu laikā jaunieši līdzdarbojās katrs savā ministrijā, iepazīstot to struktūru un lēmumu pieņemšanas procesu. Tāpat katru nedēļu notika JMK sēdes, kurās kopā ar ekspertiem jaunieši nāca klajā ar priekšlikumiem dažādu jautājumu risināšanā. Savas atziņas un secinājumus par Latvijā un valsts pārvaldes iestādēs notiekošo jauniešu ministri publicēja blogos http://www.diena.lv/lat/politics/jauniesu_mk.

Projektu "Jauniešu Ministru kabinets" atbalsta Sorosa Fonds Latvija, tā saturu pilnībā veidojusi Latvijas Jaunatnes padome. Projektu informatīvi atbalsta portāls Diena.lv.

Fotomirkļi no Jauniešu Ministru kabineta noslēguma pasākums Patentu tehniskajā bibliotēkā Tieslietu ministrijas mājas lapā.

piektdiena, 2009. gada 5. jūnijs

Izstāde " WIPO zelta medaļas Latvijas zinātniekiem (2009)"

Latvijas Republikas Patentu valdes departamenta „Patentu tehniskā bibliotēka” telpās apskatāma izstāde WIPO zelta medaļas Latvijas zinātniekiem (2009).

Dienvidkorejas galvaspilsētā Seulā no 1. līdz 4. maijam norisinājās "Korejas Starptautiskais sieviešu inovatoru konkurss 2009", bet no 5. līdz 9. maijam Starptautiskais zinātnieču kongress, kurā piedalījās vairāk nekā 500 delegāšu no visas pasaules.

Rīgas Tehniskās universitātes pētnieces Dr.sc.ing. Ingas Ļašenko izgudrojumi Korejā izpelnījās divas nozīmīgas godalgas – Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas (Worls Intellectual Property Organization – WIPO) Zelta medaļu par inovāciju un Zelta medaļu par zinātniskumu.

Ingas Ļašenko prezentētie kompresijas izstrādājumi ar sudraba pavedienu un kompozītie dzintara pavedieni konkursā guva lielu atzinību. Paveiktais ir apliecinājums pētnieces ieguldījumam inovāciju attīstībā un realizācijā.

WIPO balvas „Izcils izgudrotājs” 2009.gadā ir saņēmuši Latvijas izgudrotāji un zinātnieki Dr. Jānis Polis un Dr.habil. Nikolajs Vederņikovs.

Plašākai sabiedrībai vispazīstamākais Jāņa Poļa izgudrojums ir remantadīns – antivirāls preparāts, kas īpaši efektīvi darbojas pret A tipa gripas vīrusu. Dr. Jānis Polis ir izstrādājis oriģinālu un vienkāršu šī preparāta iegūšanas paņēmienu, kā arī veicis lielu darbu remantadīna farmakoloģisko īpašību izpētē.

Dr. habil. Nikolajs Vederņikovs apbalvojumu saņēma par izgudrojumiem koksnes ķīmijas jomā. Viņa vadībā ir izstrādāta jauna tehnoloģija furfurola ražošanai no lapkoku koksnes un no zemkopībā iegūto produktu atliekām – augu valsts atjaunojamām izejvielām.

Izstāde būs skatāma Patentu tehniskās bibliotēkas telpās Rīgā, Šķūņu ielā 17 (2.st.) no 2009.gada 8.jūnija līdz 31.jūlijam darbdienās no plkst. 1000 – 1800.

Informāciju sagatavoja
Indra Butkāne
LR Patentu valdes departamenta
"Patentu tehniskā bibliotēka"
Patentu informācijas nodaļas vecākā speciāliste
Tālrunis: 67226628

trešdiena, 2009. gada 3. jūnijs

PATLIB 2009 konference


PATLIB 2009 konferencē, kura šogad notika no 20. līdz 22. maijam Sofijā (Bulgārija) piedalījās Patentu valdes departamenta "Patentu tehniskā bibliotēka" direktores vietniece Inguna Gruntiņa un Patentu informācijas nodaļas vadītāja Dace Buša.

PATLIB ir patentu informācijas centru tīkls, kas aptver visu Eiropu. Tā dibināšanā 1995. gadā piedalījās Eiropas Patentu organizācija un 19 dalībvalstu nacionālās patentu iestādes. Šobrīd tīklā ir vairāk nekā 320 patentu bibliotēku un informācijas centru, t.sk. arī Latvijas Patentu tehniskā bibliotēka.


Konferencē tika pievērsta uzmanība dažādu valstu pieredzei un pētījumiem intelektuālā īpašuma tiesiskās vides veidošanā, kvalitatīvu un modernu patentu informācijas pakalpojumu nodrošināšanā mazam un vidējam biznesam, izglītības iegūšanas iespējām un apmācībām intelektuālā īpašuma jomā.

Vēl par PATLIB tīklu > >
Vēl par PATLIB 2009 > >



Sagatavots biobibliogrāfiskais rādītājs "Profesors Artūrs Miķelsons"

Patentu tehniskās bibliotēkas sērijā „Latvijas izgudrotāji” izdots jauns biobibliogrāfiskais rādītājs „Profesors Artūrs Miķelsons”. Rādītājs veltīts inženierzinātņu doktora un izgudrotāja Artūra Miķelsona 80 gadu jubilejai.

Profesors Artūrs Miķelsons visu mūžu ir pētījis magnetohidrodinamiskās tehnoloģijas procesus, īpaši metālu un to sakausējumu kristalizāciju magnētiskajā laukā, kā arī alumīnija un to sakausējumu ražošanu.

Profesoram Artūram Miķelsonam 1971.gadā piešķir Latvijas PSR Nopelniem bagātā izgudrotāja goda nosaukumu un 1984.gadā medaļu "Darba Veterāns". 2001.gadā Artūrs Miķelsons iegūst Latvijas Valsts emeritētā zinātnieka nosaukumu.
Artūram Miķelsonam ir viens Latvijas patents, 53 citu valstu patenti un 94 PSRS autorapliecības.

Artūra Miķelsona biobibliogrāfijā apkopoti viņa publicēto zinātnisko rakstu, viņam izsniegto Latvijas un citu valstu patentu un PSRS autorapliecību bibliogrāfiskie apraksti, kā arī aprakstīta literatūra par viņa sasniegumiem.
Biobibliogrāfija veidota iespējami pilnīga, ietverot tajā visus autora un sastādītāja apzinātos publicējumus.

Biobibliogrāfiskajā rādītājā apspoguļotas Artūra Miķelsona sarakstītās grāmatas un raksti no 1959.gada, kā arī viņam izsniegtie patenti un autorapliecības.

Bibliogrāfiskais rādītājs
„Profesors Artūrs Miķelsons” pieejams šeit > >
Citi PTB sagatavotie bibliogrāfiskie rādītāji > >

Saistīts raksts: Martā un aprīlī PTB izstāde „Izgudrotājam Artūram Miķelsonam – 80”


otrdiena, 2009. gada 2. jūnijs

Lietotāju apmācība darbam ar elektroniskajiem informācijas avotiem

17. jūnijā pl. 11 00 Patentu tehniskajā bibliotēkā Šķūņu ielā 17 notiks apmācības bibliotēkas lietotājiem darbā ar elektroniskajiem informācijas resursiem:

* Patentu datu bāzi Espacenet;
* Latvijas bibliotēku elektroniskajiem katalogiem;
* Datu bāzēm EBSCO un ProQuest.

Vairāk par apmācības iespējām > >