ceturtdiena, 2009. gada 29. oktobris

EPO izstrādājusi metodisko materiālu komplektu par patentiem

Vai nav pārsteidzoši uzzināt, ka aptuveni 80% no patentos atrodamās tehniskās informācijas nav pieejama citos informācijas avotos? Vai zinājāt arī to, ka 90% no patentu dokumentos aprakstītajiem izgudrojumiem ir brīvi izmantojama informācija?

Izpratni par patentu dokumentiem kā par vērtīgu tehniskās informācijas avotu palīdzēs veidot Eiropas Patentu iestādes (European Patent Office - EPO) izstrādātais metodisko materiālu komplekts pamatinformācijas iegūšanai par patentu izsniegšanas sistēmu.

Kas ir šis metodisko materiālu komplekts?

Mācību materiālu komplekts ir Eiropas Patentu akadēmijas (EPO struktūrvienība) pieredzējušo speciālistu izstrādāts mācību līdzeklis izpratnes veicināšanai par patentiem.
Izmantojot šo mācību līdzekli, augstskolu pasniedzēji var sniegt studentiem vispārējas zināšanas par patentu izsniegšanas sistēmu, patenta pieteikuma iesniegšanas kārtību un patentu informācijas meklēšanas iespējām.

Kas ietilpst metodisko materiālu komplektā?

Metodisko materiālu komplektā ietilpst prezentācijas (PowerPoint), palīgmateriāli pasniedzējiem, uzziņu informācija, kā arī praksē biežāk sastopamo situāciju izpēte.
Komplektā iekļautie materiāli ļaus sagatavot divas pamatlekcijas (1h-2h), kā arī trīs papildlekcijas.

Pamatlekcijās:
  • studenti, kas apgūst inženierzinātnes, medicīnu un uzņēmuma vadību, varēs saņemt informāciju par intelektuālā īpašuma tiesībām, patentiem, patenta pieteikuma iesniegšanas kārtību, kā arī par patentu informācijas izmantošanas iespējām;
  • juridisko fakultāšu studenti varēs saņemt informāciju par intelektuālā īpašuma tiesībām, patentspējas prasībām, īpašumtiesībām, izgudrojuma atklāšanas prasībām, patenttiesību pārkāpšanu un apstrīdēšanu, kā arī par patentu komercializēšanu.
Papildlekcijās studenti varēs:
  • apgūt patentu informācijas meklēšanas iemaņas, izmantojot esp@cenet datubāzi;
  • iegūt priekšstatu par patentu pretenzijām;
  • iemācīties izmantot patentus kā papildu mācību līdzekli.
Metordisko materiālu komplekts ir sagatavots angļu valodā.
Tiešsaistē tas bez maksas ir pieejams EPO tīkla vietnē http://www.epo.org/learning-events/materials/kit.html. Šajā vietā materiālu komplektu iespējams pasūtīt arī iespiestā formā. Lai izmantotu šo materiālus, ir nepieciešams veikt vienkāršu reģistrēšanos.

Materiāls latviešu valodā lejuplādēšanai pieejams no LR Patentu valdes servera
http://www.lrpv.lv/dl/int_ipas_pasn/patentu_lekcijas.zip

Veiksmi mācībās!

otrdiena, 2009. gada 27. oktobris

Patentu tehniskajai bibliotēkai – 60

2009.gada 31.oktobrī LR Patentu valdes departaments „Patentu tehniskā bibliotēka” atzīmē 60.gadskārtu.

Attēlā: Bibliotēkas lasītava 70-to gadu sākumā Šķūņu ielā 17
Patentu tehniskā bibliotēka dibināta 1949.gada 31.oktobrī kā PSRS Augstākās un vidējās speciālās izglītības ministrijas Zinātniskās bibliotēkas Rīgas filiāle. Jaundibinātā bibliotēka, kuras krājumā ir 5000 eks. iespieddarbu, lasītājus sāk apkalpot 1950.gada 2.janvārī.

Sešdesmit gadu laikā Patentu tehniskā bibliotēka no nelielas grāmatu krātuves ir kļuvusi par akreditētu valsts nozīmes speciālo bibliotēku. Patentu tehniskā bibliotēka par speciālu bibliotēku sāk veidoties 1961.gada maijā, kad tiek atvērts Patentu literatūras kabinets. Gadu gaitā, atbilstoši valsts ekonomiskajai situācijai un tautsaimniecības attīstībai, ir mainījusies bibliotēkas pakļautība, tās struktūra un sniegtie pakalpojumi.

1992.gadā Patentu tehniskā bibliotēka, pēc Latvijas Republikas Patentu valdes darbības atjaunošanas, iegūst savu pašreizējo nosaukumu, bet kopš 2005.gada bibliotēka ir valdes struktūrvienība. Patentu tehniskās bibliotēkas mērķis ir informatīvi nodrošināt rūpnieciskā īpašuma aizsardzību un atbalstīt inovatīvās darbības attīstību.

Patentu tehniskās bibliotēkas vērtība ir tās krājums, kura apjoms pašreiz ir 37,4 milj. eksemplāru un kurš pieejams ikvienam lietotājam valstī un ārpus tās. Tas ļāvis Patentu tehniskajai bibliotēkai kļūt par nozīmīgu zinātniskās un tehniskās informācijas apgādes centru un valsts patentu informācijas krātuvi. Bibliotēkas krājuma sastāvs un apjoms, kā arī darbinieku kompetence un mērķtiecība ļauj sniegt sarežģītus informācijas pakalpojumus, t.sk. patentu informācijas, preču zīmju un dizainparaugu meklējumus.

Patentu tehniskā bibliotēka – viens no 320 Eiropas Patentu organizācijas patentu informācijas centriem, bet Latvijā vienīgā bibliotēka, kas lasītājus konsultē patentu informācijas meklēšanā un patentu informācijas datubāzu lietošanā, veic sistemātiskos, tematiskos un personu patentu informācijas meklējumus, kā arī patentu tiesību literatūras un informācijas meklējumus, sniedz informāciju par izmaiņām rūpnieciskā īpašuma objektu reģistrācijā, par preču zīmēm un par dizainparaugiem.

Patentu tehniskā bibliotēka veic nozīmīgu darbu sabiedrības informēšanā par rūpnieciskā īpašuma objektu tiesību aizsardzību, rīkojot atvērto durvju dienas, lasītāju apmācības, izstādes, konferences un seminārus, katru gadu 26.aprīlī atzīmējot un popularizējot Pasaules Intelektuālā īpašuma dienu.

Patentu tehniskā bibliotēka sniedz iespēju ikvienam radošam izgudrotājam, uzņēmējam, zinātniekam, dizainerim, interesentam iegūt informāciju, kas nepieciešama inovāciju radīšanā.
PTB ēka Šķūņu ielā 17 (90. gadi)

Izstāde „Dizains. Arhitektūra” Patentu tehniskajā bibliotēkā

Dizains ir produkta identitāte, pateicoties dizainam produkts kļūst unikāls, individuāls un atpazīstams. Mūsdienās produkta individualitāte kļūst arvien svarīgāka gan ražotājam, gan patērētājam, tādējādi iezīmējot dizaina īpašo nozīmi. Tieši tāpēc produkta identitāti ir vērts aizsargāt, reģistrējot dizainparaugu.


LR Patentu valdes departaments „Patentu tehniskā bibliotēka” (Šķūņu iela 17), iedvesmojoties no Latvijā notiekošajām Dizaina dienām 2009, veido pasākumu ciklu, kas veltīts dizainam. Patentu tehniskās bibliotēkas Celtniecības un arhitektūras literatūras lasītavā līdz 30.novembrim ir iespējams iepazīties ar izstādi „Dizains. Arhitektūra”.

Izstādē ir eksponēta informācija par:
  • arhitektūras vēsturi;
  • dārzu un parku arhitektūru;
  • interjera un grafisko dizainu;
  • dizaina vēsturi, u.c.
Ekspozīcijā ir apskatāmi Latvijas, Itālijas, Vācijas, ASV, Zviedrijas, Japānas un Krievijas arhitektūras un dizaina žurnāli.

Informāciju par Latvijā ražotajiem produktiem (dizains, nosaukums, logotips, zīmols) var atrast Patentu tehniskās bibliotēkas veidotajās elektroniskajās datubāzēs „Rūpnieciskā un intelektuāla īpašuma aizsardzība Latvijā” un „Latvijas rūpniecības vēsture” (http://alise.patbib.gov.lv/Alise/).

Virtuālajā grāmatu plauktā p
iedāvājam iepazīties ar interesantiem izdevumiem par dizainu dažādās tautsaimniecības nozarēs. Grāmatas pieejamas Patentu tehniskās bibliotēkas Celtniecības un arhitektūras literatūras lasītavā.

pirmdiena, 2009. gada 26. oktobris

Lietotāju apmācība darbam ar elektroniskajiem informācijas resursiem

11. novembrī plkst. 11 00 Patentu tehniskajā bibliotēkā Šķūņu ielā 17 notiks apmācības bibliotēkas lietotājiem darbā ar elektroniskajiem informācijas resursiem:
  • Latvijas bibliotēku elektroniskajiem katalogiem;
  • Datu bāzēm EBSCO un ProQuest.

Nākamās apmācības bibliotēkas lietotājiem paredzētas
15. decembrī.

Vairāk par apmācības iespējām > >

PTB darba laiks oktobra beigās

29. oktobrī bibliotēka lietotājiem būs atvērta parastajā darba laikā 10.00 – 18.00.

30.oktobrī bibliotēka būs atvērta no plkst. 10.00 – 15.00

Bibliotēkas darba laiks:
  • Pirmdiena, otrdiena 10.00 – 18.00
  • Trešdiena 10.00 – 19.00
  • Ceturtdiena, piektdiena 10.00 – 18.00
  • Sestdiena, svētdiena bibliotēka slēgta.
Mēneša pēdējā ceturtdienā Spodrības diena – pakalpojumi bibliotēkas telpās lietotājiem nav pieejami.

Patentu tehniskā bibliotēka ir valsts patentu dokumentācijas centrs. Bibliotēkā ir pieejama informācija un iespieddarbi par pasaulē un Latvijā ieviestajām jaunākajām tehnoloģijām un izgudrojumiem, intelektuālā īpašuma aizsardzību, kā arī reģistrētajām preču un pakalpojumu zīmēm un dizainparaugiem.
Bibliotēkas adrese: Rīga, Šķūņu iela 17.

pirmdiena, 2009. gada 12. oktobris

Lietotāju apmācība darbam ar elektroniskajiem informācijas resursiem

14. oktobrī pl. 11 00 Patentu tehniskajā bibliotēkā Šķūņu ielā 17 notiks apmācības bibliotēkas lietotājiem darbā ar elektroniskajiem informācijas resursiem:

* Patentu datu bāzi Espacenet;
* Latvijas bibliotēku elektroniskajiem katalogiem;
* Datu bāzēm EBSCO un ProQuest.

Vairāk par apmācības iespējām > >

piektdiena, 2009. gada 2. oktobris