ceturtdiena, 2009. gada 19. novembris

Informācijas resursi par inovācijām tīmeklī

Sastopoties ar jauniem ekonomiskās attīstības izaicinājumiem Latvijas uzņēmējiem ir jāpalielina sava konkurētspēja un jāorientējas uz jauniem tehnoloģiju, produkcijas un pakalpojumu risinājumiem. Informācijas vidē arvien biežāk tiek izmantots jēdziens „inovācija”.
Atbildes uz jautājumiem „Kas ir inovācija?” un „Kas uzņēmumam var palīdzēt, lai tas būtu vairāk kompetents, efektīvs un inovatīvs?” ir sniegtas Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras sagatavotajā izdevumā
"
Inovatīvās darbības pamatelementi : rokasgrāmata maziem un vidējiem uzņēmumiem”
(otrais papildinātais izdevums, 2007).
Inovācija ir process, kurā jaunas zinātniskās, tehniskās, sociālās, kultūras vai citas jomas idejas, izstrādnes un tehnoloģijas tiek īstenotas tirgū pieprasītā un konkurētspējīgā produktā vai pakalpojumā.
Civilizācijas attīstības vēsture ir visciešākā veidā saistīta ar inovāciju. Lielie zinātniskie atklājumi ir nozīmīgi izmainījuši mūsu dzīves kvalitāti. Bet ne jau tikai lielajiem izgudrotājiem varam pateikties par sasniegto civilizācijas un tehnoloģiskās attīstības līmeni. Simti un tūkstoši jauno ideju īstenotāji – inovatori ir padarījuši izgudrojumus par praktiski pielietojamām lietām un to pilnveidošana un tālākā uzlabošana ir nepārtraukts process.
Inovācijas procesi norit daudz veiksmīgāk, ja tiek izmantotas jau zināmas, pārbaudītas metodes un instrumenti. Rokasgrāmatā tiek apskatītas pamata metodes un elementi, kā arī vairāku, ar inovāciju saistītu, risinājumu pārskati, lai uzņēmumā inovācijas process norisētu sekmīgi.


Rokasgrāmata paredzēta mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) vadītājiem un darbiniekiem, kuri savos uzņēmumos ikdienā saskaras ar inovatīvu produktu un pakalpojumu izstrādi, kuriem nav izsmeļošas zināšanas par inovācijas procesiem un to vadības metodēm, bet kuri grib un kuriem ir nepieciešams uzzināt vairāk par zināšanu un inovācijas vadības jautājumiem.

Šī rokasgrāmata ir tapusi Eiropas Savienības “Leonardo da Vinci” programmas “Innosupport” projekta ietvaros, sadarbojoties 16 projekta partneriem no 6 valstīm.

Grāmatas pilns teksts pieejams:


Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas (World Intellectual Property Organization - WIPO) sagatavotajā izdevumā „Nākotnes izgudrojumi : ievads patentu zinībās maziem un vidējiem uzņēmējiem” (2008) ir stāstīts par patentiem - svarīgāko instrumentu, kas palīdz palielināt kompānijas peļņu, ko dod jaunas un radošas idejas un tehnoloģiskās spējas. Zināšanu resursu, īpaši jaunu ideju un koncepciju pārvaldība ir būtiskas katras kompānijas spējām mainīties, pielāgojoties un apgūt jaunas iespējas, jo tai jākonkurē strauji mainīgajā komercdarbības vidē.

Mūsdienu uz zināšanām balstītajā ekonomikā inovatīva uzņēmuma patentu stratēģijai jābūt galvenajam biznesa stratēģijas faktoram. Šajā rokasgrāmatā vienkāršā valodā ar praktiskiem piemēriem tiek izskaidroti labumi, kādus
visu veidu uzņēmumiem var dod patentu sistēma.

Šī rokasgrāmata paredzēta maziem un vidējiem uzņēmumiem, lai palīdzētu tiem integrēt savas tehnoloģijas un patentu stratēģiju kopējā uzņēmuma biznesa, mārketinga un eksporta stratēģijā.
Brošūrā sniegts īss ieskats un skaidrojums par šādiem tematiem:
  • Kas ir patents?
  • Kā iegūt patentu?
  • Patentēšana ārvalstīs
  • Patentētās tehnoloģijas komercializēšana
  • Patentu tiesību īstenošana
Publikācijas pilns teksts latviešu valodā pieejams šiet: http://www.wipo.int/export/sites/www/sme/en/documents/guides/translation/inventing_future_la.pdf
Šī publikācijas angļu valodas oriģināls pieejams interneta vietnē http://wipo.int/sme/en/documents/guides/ līdzās citiem izdevumiem Sērijā uzņēmējiem par intelektuālo īpašumu.Par publikāciju latviešu valodā atbild Latvijas Republikas Patentu valde.

Šie un citi izdevumi par intelektuālā īpašuma izmantošanu MVU ir pieejami arī Patentu tehniskajā bibliotēkā, Rīgā Kr.Valdemāra ielā 33, 4. stāvā 
(tālr.: 67226628, e-pasts: patent@patbib.gov.lv).

Bibliotēkas darba laiks:

  • Pirmdiena - ceturtdiena 10.00 – 18.00
  • Piektdiena 09.00 – 17.00
  • Sestdiena, svētdiena - bibliotēka slēgta.

ceturtdiena, 2009. gada 5. novembris

Patentu tehniskās bibliotēkas darba laiks novembrī

6. un 13.novembrī bibliotēka būs slēgta.
26. novembrī Spodrības diena - pakalpojumi lasītājiem bibliotēkas telpās nebūs pieejami.

Bibliotēkas darba laiks:
  • Pirmdiena, otrdiena 10.00 – 18.00
  • Trešdiena 10.00 – 19.00
  • Ceturtdiena, piektdiena 10.00 – 18.00
  • Sestdiena, svētdiena bibliotēka slēgta.
Mēneša pēdējā ceturtdienā Spodrības diena – pakalpojumi bibliotēkas telpās lietotājiem nav pieejami.

Patentu tehniskā bibliotēka ir valsts patentu dokumentācijas centrs. Bibliotēkā ir pieejama informācija un iespieddarbi par pasaulē un Latvijā ieviestajām jaunākajām tehnoloģijām un izgudrojumiem, intelektuālā īpašuma aizsardzību, kā arī reģistrētajām preču un pakalpojumu zīmēm un dizainparaugiem.

Kontaktinformācija:
Bibliotēkas adrese: Rīga, Šķūņu iela 17.

Jauns biobibliogrāfiskais rādītājs „Akadēmiķis Igors Kabaškins” sērijā „Latvijas izgudrotāji”

Patentu tehniskās bibliotēkas sērijā „Latvijas izgudrotāji” sastādīts jauns biobibliogrāfiskais rādītājs „Akadēmiķis Igors Kabaškins”. Rādītājs veltīts inženierzinātņu doktora, profesora, akadēmiķa un izgudrotāja Igora Kabaškina jubilejai.

Profesora Igora Kabaškina profesionālā prasme saistīta ar transportu, telemātiku un loģistiku, intelektuālas transporta sistēmas kompleksa sistēmu analīzi un modelēšanu, operāciju pētniecību, informācijas tehnoloģiju piemērošanu, elektroniku un telekomunikāciju, risināšanas atbalsta sistēmām, gaisa kustības vadības sistēmām.

Igora Kabaškina galvenie izgudrojumi saistīti ar civilās aviācijas aeronavigācijas kontroles un vadības drošības sistēmu automatizāciju. Nozīmīga daļa izgudrojumu ieviesta radiosakaru un radiolokācijas automātiskās vadības sistēmu ražošanā. Šādas sistēmas arī šobrīd tiek izmantotas lidostās.

Igora Kabaškina ieguldījums zinātniskajā un izgudrošanas jomā ir pamanāms. Par to liecina saņemtās 67 PSRS autorapliecības un Krievijas patents, vairāk kā 400 zinātniskās publikācijas, dalība zinātniskajās organizācijās un asociācijās, zinātniskajā darbā un projektos. Igors Kabaškins ir vairāku ārvalstu žurnālu kolēģiju loceklis.

Biobibliogrāfiskajā rādītājā apspoguļotas Igora Kabaškina sarakstītās grāmatas, zinātniskie darbi, intervijas un pētnieciskie projekti no 1984.gada, kā arī viņam izsniegtās autorapliecības un patents.