ceturtdiena, 2010. gada 28. janvāris

Uzņēmējiem noderīgas tīmekļa vietnes

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) mērķis ir sekmēt uzņēmējdarbības attīstību Latvijā, veicinot ārvalstu investīciju apjoma pieaugumu un palielinot Latvijas konkurētspēju pašmāju un starptautiskajos tirgos.

Biedrības "Zināšanu un inovācijas sabiedrība" (Biedrība ZINIS)
misija ir sekmēt uz zināšanām balstītas ekonomikas attīstību Latvijā. Biedrības mērķi ir uzlabot dažādu sabiedrības grupu, jo īpaši jaunatnes, jauno ideju autoru un uzņēmēju izpratni par inovācijas jēdzienu un tās lomu konkurētspējas veicināšanā, pilnveidot inovācijas politiku reģionālā, nacionālā un starptautiskā līmenī un iedrošināt pēc iespējas plašāku sabiedrības un uzņēmēju daļu pievērsties inovatīvu risinājumu izstrādei un pielietošanai sadzīvē un uzņēmējdarbībā.

CONNECT Latvija ir biedrība, kas savieno uzņēmējus ar izgudrotājiem un investoriem, lai izveidotu un attīstītu jaunus un inovatīvus uzņēmumus Latvijā.


Eiropas Biznesa atbalsta tīkls ir lielākais uzņēmējdarbības un inovācijas atbalsta kontaktpunktu tīkls, kas sniedz praktisku informāciju uz specifiskiem jautājumiem ES uzņēmējiem par ES lietām, īpaši izceļot mazos un vidējos uzņēmējus. Eiropas Biznesa tīkls ir viena no Eiropas Komisijas Konkurētspējas un Inovāciju ietvarprogrammas sastāvdaļām, kas darbojas pēc vienas pieturvietas aģentūras principiem, lai sniegtu vienotus pakalpojumus.


WIPO informācija mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU)

Pasaules intelektuālā īpašuma organizācija (WIPO) ir specializēta Apvienoto Nāciju organizācija. Tās darbība veltīta starptautiskās intelektuālā īpašuma sistēmas attīstībai, kura nodrošina atlīdzību par radošo darbu, stimulē inovācijas un dod ieguldījumu ekonomiskajā attīstībā, saglabājot sabiedrības intereses.
Tīmekļa vietnē atrodama informācija par intelektuālā īpašuma nozīmi mazā vai vidējā uzņēmuma veidošanā un tā veiksmīgas darbības nodrošināšanai:
Kāpēc patentu informācija ir svarīga MVU?

IPR-Helpdesk un InnovAccess ir apvienots resurss, kur mazajiem un vidējiem uzņēmumiem tiek sniegta informācija intelektuālā īpašuma jautājumos.

  • IPR-Helpdesk galvenais mērķis ir sniegt atbalstu intelektuālā īpašuma jautājumos Eiropas Kopienas finansētajos inovāciju, pētniecības un tehnoloģiskās attīstībās projektos.
  • InnovAccess nodrošina piekļuvi nacionālajiem resursiem un informācijai vispārējos jautājumos par intelektuālo īpašumu.

Handbook on State aid rules for SMEs
Šajā rokasgrāmatā sniegts īss pārskats par Eiropas Kopienas valsts atbalsta noteikumos paredzētajām palīdzības iespējām MVU.
Vairāk par EK atbalsta saņemšanas iespējām >>


ip4inno ir Eiropas Komisijas Sestās ietvara programmas pētniecībai un tehnoloģiskajai attīstībai ietvaros finansēts projekts.



Eiropas Komisijas portāls "Tava Eiropa" - praktiska informācija Eiropā bāzētiem uzņēmumiem un uzņēmējiem, kuriem jāsadarbojas ar administrācijām citā valstī:



Inventors' handbook Eiropas Patentu iestādes (European Patent Office - EPO) sagatavotajā Izgudrotāja rokasgrāmatā ir aplūkoti svarīgākie jautājumi par procesu, kurā izgudrojumi tiek pārvērsti komerciālos produktos, un sniegta pamata informācija par šī procesa atsevišķiem etapiem, piemēram, uzņēmējdarbības plānošanu, ideju aizsardzību, riska novērtēšanu, konkurenci, finansējuma piesaisti u.c.

Vai šīs tīkla vietnes ir noderīgas uzņēmējiem, lai iegūtu informāciju par intelektuālā īpašuma aizsardzības jautājumiem, atbalsta saņemšanai uzņēmējdarbībai un sadarbības partneru meklēšanai?
Vai vari ieteikt vēl kādu noderīgu resursu?


trešdiena, 2010. gada 20. janvāris

Pieteikšanās WIPO Akadēmijas Profesionālās pilnveides programmā 2010. gadam

Pasaules Intelektuālā Īpašuma Organizācija (World Intellectual Property Organization - WIPO) ir Apvienoto Nāciju Organizācijas specializēta aģentūra, kuras viens no galvenajiem uzdevumiem ir intelektuālā īpašuma aizsardzības veicināšana visās pasaules valstīs.

WIPO Akadēmija piedāvā apmācību, profesionālās kvalifikācijas pilnveides iespējas un pētniecību intelektuālā īpašuma aizsardzības jomā (gan rūpnieciskā īpašuma, gan autortiesību un blakustiesību jomā).

WIPO Akadēmija izsludina pieteikšanos dalībai Profesionālās pilnveides programmā 2010. gadam (The Professional Development Program). Šī programma nodrošinot gan vispārējo, gan arī specializēto apmācību un tās ietvaros intelektuālā īpašuma jomas speciālistiem ir iespēja piedalīties dažādos kursos par intelektuālā īpašuma pārvaldīšanu, tiesību realizēšanu, likumdošanu, kā arī rūpnieciskā īpašuma dokumentācijas un informācijas izmantošanu un izplatīšanu.

Dalībniekus apmācību programmā apstiprina WIPO. Viens no kritērijiem dalībai ir kandidāta sekmīgi pabeigts (vai vismaz reģistrācija mācībām) WIPO tālmācības kurss „General Course on Intellectual Property” (DL-101).

WIPO dalībnieku atlasē ņems vērā katra kandidāta profesionālo kvalifikāciju, mācību programmas atbilstību kandidāta profesionālajām vajadzībām. Tāpat WIPO sagaida, lai pēc kursu beigšanas persona turpinātu strādāt iestādē, kuras darbība būtu saistīta ar intelektuālā īpašuma aizsardzību.

Pieteikumu veidlapa un sīkāka informācija par pieteikšanos mācību programmā ir pieejama WIPO mājas lapā http://www.wipo.int/academy/en/courses/professional_training/index.html#howtoapply

Dalībai Profesionālās pilnveides programmā var pieteikties līdz š.g. 28 februārim.

Papildus informācija par WIPO piedāvātajām mācību iespējām ir pieejama http://www.wipo.int/academy/en/courses


ceturtdiena, 2010. gada 14. janvāris

Sagatavots LR Patentu valdes darbības pārskats 2007-2008

Latvijas Republikas Patentu valde aizvadījusi 17 darba gadus un par kārtējo divu gadu ciklu (2007–2008) sniedz darba analītisku apskatu.
Pārskats sagatavots latviešu un angļu valodā.
Elektroniskā veidā pārskats 2007-2008 pieejams šeit >>.
LR Patentu valdes mājas lapā pieejams pārskats arī par laika periodu 2005-2006.

Kā pārskata ievadā norāda LR Patentu valdes direktors Z.Aumeisters, šajā laikposmā notikušas jūtamas izmaiņas pieteikumu skaitā. 2007.–2008. gadā ievērojami pieaudzis nacionālajā procedūrā iesniegto patentu pieteikumu skaits izgudrojumu aizsardzībai – šajos divos gados pret iepriekšējiem diviem gadiem par 39,8 %. Taču zinātnisko pētījumu, tehnisko izstrāžu, kā arī ražošanas apjoms acīmredzot ir nepietiekams, lai nodrošinātu patentu pieteikumu skaita būtisku pieaugumu. Tāpat vēl līdz šim ir daudz gadījumu, kad interesanti tehniski risinājumi, kā arī preču un pakalpojumu zīmes, nezināšanas vai nevērības dēļ paliek bez tiesiskās aizsardzības. Tas liecina par nepietiekamām zināšanām rūpnieciskā īpašuma aizsardzības jomā visplašākā speciālistu un citu darbinieku lokā. Tomēr galvenais faktors, kas varētu reāli ietekmēt patentu un preču zīmju pieteikumu skaita pieaugumu, ir un paliek valsts ekonomiskā augšupeja – tas ir, zinātnes, tehnikas un ražošanas attīstība.
Nacionālo patentu pieteikumu skaits:
2006. gadā – 151 pieteikums;
2007. gadā - 162 pieteikumi;
2008. gadā - 222 pieteikumi.
Pieaugums 2008. gadā, salīdzinot ar 2006. gadu, sastāda 47%. Pirmo reizi 2008. gadā patentu īpašnieku skaits no Latvijas kļuvis lielāks par jebkuras citas valsts patentu īpašnieku skaitu.

Saskaņā ar Eiropas Patentu iestādes datiem šajos divos gados pieaudzis arī Eiropas patentu pieteikumu skaits no Latvijas pieteicējiem:
2006. gadā – 10 pieteikumi;
2007. gadā – 20 pieteikumi;
2008. gadā 44 pieteikumi.
Viens no iemesliem šādam straujam patentu pieteikumu skaita pieaugumam varētu būt iespēja saņemt Eiropas Savienības finansējumu. To pašu var secināt arī, aplūkojot galveno Latvijas pieteicēju sarakstu pārskata periodā, kurā, kā redzams, dominē Latvijas augstskolas. Protams, būtu vēlams, lai tie būtu patenti izgudrojumiem, kuri ļauj iegūt konkurētspējīgas preces vai veikt atbilstošas licencēšanas darbības.
Kopumā šajos divos gados patentu pieteikumus iesniegušas 216 juridiskas personas un 168 fiziskas personas.

Neskatoties uz globālo ekonomisko krīzi, Latvijā apstiprināto Eiropas patentu skaits saglabājies iepriekšējo gadu līmenī. Galvenie ārvalstu patentu īpašnieki, kas apstiprina Latvijā Eiropas patentus, līdzīgi kā iepriekšējos periodos, ir farmaceitiskās kompānijas.

Aplūkojot patentu sadalījumu pēc Starptautiskās patentu klasifikācijas klasēm, (LV http://inventions.lza.lv/proto.php?id=26; EN http://www.wipo.int/classifications/ipc/ipc8/?lang=en) Latvijas pieteicējiem piešķirto patentu skaits visās klasēs, izņemot D klasi (tekstils, papīri), ir līdzīgs. 2008. gadā pieaudzis patentu skaits F (mehānika, apgaismojums, siltums), G (fizika) un H (elektrība) klasēs, kas skaidrojams ar augstskolu, īpaši Rīgas Tehniskās universitātes, aktīvu iesaistīšanos savu izgudrojumu aizsardzībā.

Pārskatā tāpat detalizēti analizēti preču zīmju un dizainparaugu reģistrācijas dati, norādot, ka Patentu valdes Preču zīmju un dizainparaugu departaments par saviem galvenajiem uzdevumiem uzskata reģistrāciju saistīto procedūru nodrošināšanu un pilnveidošanu, kā arī ar preču zīmju un dizainparaugu reģistrāciju, bieži arī plašākā nozīmē – ar aizsardzību saistīto praktisko un teorētisko jautājumu risināšanu Latvijā.

Aizvadītajā 2 gadu atskaites periodā saglabājusies jau iepriekš iezīmējusies tendence – palielinājies pēc nacionālās procedūras iesniegto un reģistrēto dizainparaugu skaits. Aizsardzībai pieteikto dizainparaugu kolekcija ir dažāda – iepakojums un tā grafika, mēbeles, celtniecības profili, parka soli, nojumes, velosipēdu statņi, iekārtas apavu tīrīšanai u.c.

Tāpat pārskatā sniegta atskaite par Apelācijas padomes darbību un departamenta Patentu tehniskā bibliotēka darbību.

Apskatāmajā laika posmā būtiski pieaudzis darba apjoms normatīvo aktu jomā un, izvērtējot šī darba zonu, jāsecina, ka darba apjoms, ņemot vērā Eiropas Savienības, Eiropas Patentu organizācijas, Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas un Iekšējā tirgus saskaņošanas biroja aktivitātes, 2009. un 2010. gadā pieaugs lavīnveidīgi.

Pārskatā iezīmēti arī nākamā atskaites posmā paveicamie darbi, uzsvaru liekot uz sabiedrības izglītošanu intelektuālā īpašuma aizsardzības jomā.

Izvērtējot iepriekšējo gadu darbu, var atzīt, ka pakāpeniski ir izveidota dzīvotspējīga rūpnieciskā īpašuma aizsardzības nacionālā sistēma, kas pilnā mērā atbilst attiecīgajām starptautiskajām prasībām un praksei.

EPO seminārs „Search Matters 2010”

Eiropas Patentu akadēmija šā gada 12. un 13. aprīlī rīko ikgadējo semināru „Search Matters 2010”. Seminārs notiks Eiropas Patentu iestādes (EPO) konferenču centrā Hāgā (Nīderlande).

Semināra ietvaros dalībnieki varēs:
  • apmeklēt 11 lekcijas par aktuālāko patentu informācijas meklēšanas un klasifikācijas jomā (meklēšanas rīki, datubāzes);
  • piedalīties līdz pat 4 (no piedāvātajiem 19) EPO ekspertu vadītos mācību semināros par patentu informācijas meklēšanas stratēģijām, tehnikas līmeņa noteikšanu izgudrojumiem telekomunikācijās, ģenētikā un biotehnoloģijās.
Seminārs notiks angļu valodā. Reģistrācijas beigu termiņš - 12. marts; semināra dalības maksa - 300 €.

Semināru būs iespējams apmeklēt arī tiešsaistes režīmā internetā. Šajā gadījumā reģistrācijas beigu termiņš - 12.aprīlis; semināra dalības maksa - 150 €.

Plašāku informāciju, kā arī semināra programmu ieinteresētās personas var iegūt EPO mājas lapā:
http://application.epo.org/ipcal/i_event.php?id=5116


Dalībnieku skaits seminārā ir ierobežots.

otrdiena, 2010. gada 12. janvāris

Lietotāju apmācība darbam ar elektroniskajiem informācijas resursiem

13. janvārī plkst. 11 00 Patentu tehniskajā bibliotēkā Šķūņu ielā 17 notiks apmācības bibliotēkas lietotājiem darbā ar elektroniskajiem informācijas resursiem:
  • Patentu datu bāzi Esp@cenet;
  • Latvijas bibliotēku elektroniskajiem katalogiem;
  • Datu bāzi EBSCO.
Konsultācijas par elektronisko resursu izmantošanu varat saņet arī pa tālruni vai pa e-pastu:
Nākamās apmācības bibliotēkas lietotājiem paredzētas 17. februārī.

PATLIB 2010 konference - PATENTU INFORMĀCIJA IR KOMERCIĀLS PRODUKTS





Patentu valde informē, ka no 31. maija līdz 2. jūnijam Drēzdenē (Vācija) notiks Eiropas Patentu iestādes rīkotā ikgadējā PATLIB konference, kuras ietvaros dažādu valstu patentu informācijas centru speciālistiem būs iespēja dalīties pieredzē un apspriest jomas aktualitātes.






„PATENTU INFORMĀCIJA IR KOMERCIĀLS PRODUKTS” – 2010.gada PATLIB konferences galvenā tēma un lozungs. Konferences ietvaros tiks diskutēts par PATLIB centru lomu patentu informācijas izplatīšanā un popularizēšanā, kā arī par patentu informācijas produktu transformēšanas iespējām par peļņu nesošu informāciju ne tikai PATLIB centru un tehnoloģiju pārneses punktu speciālistiem, bet arī visiem interesentiem.

Paredzamās 2010.gada PATLIB konferences tēmas iedalītas 3 tematiskajos virzienos:
  • Rīki - šajā tematiskajā virzienā apkopota informācija par to, kādi rīki PATLIB centram būtu nepieciešami, lai tas varētu sekmīgi darboties pieaugošas kompetences apstākļos, aplūkojot gan tiešsaistē pieejamo mārketinga, gan maksas informācijas meklēšanas, gan arī citu rīku izmantošanu. Šajā tematiskajā virzienā tiks analizētas iespējas, kā izmantot šos rīkus un kā to izmantošana ir mainījusi PATLIB centru darbību un ietekmējusi sniegtos pakalpojumus;
  • Bizness - šis tematiskais virziens tiks veltīts stratēģijām un pasākumiem, ko var veikt PATLIB centri, lai savu darbību un sniegtos pakalpojumus ievirzītu komerciāli dzīvotspējīga biznesa gultnē, piemēram, dažādas sadarbības, mārketinga vai komerciālās darbības stratēģijas u.c.;
  • Patentu prakse.
Plašāka informācija ir pieejama Eiropas Patentu iestādes mājas lapā http://www.epo.org/about-us/events/patlib2010.html