otrdiena, 2010. gada 25. maijs

Izstāde „Izgudrotājam Dr.habil.sc.ing. Vladislavam Pugačevam – 70” Patentu tehniskajā bibliotēkā

Latvijas Republikas Patentu valdes Patentu tehniskā bibliotēka rīko izstādi „Izgudrotājam Dr.habil.sc.ing. Vladislavam Pugačevam – 70”. Izstāde būs skatāma Patentu tehniskās bibliotēkas telpās, Šķūņu ielā 17 (2.st.) līdz augustam.

Vladislava Pugačeva galvenie izgudrojumi saistīti ar bezkontakta elektriskām mašīnām, pastāvīgos magnētus saturošām magnētiskām sistēmām, elektromagnētisko lauku pētīšanu sarežģītās feromagnētiskās struktūrās un pastāvīgo magnētu izgatavošanas tehnoloģiju pilnveidošanu, izmantojot plastisku saistvielu. V.Pugačeva pēdējā laikā interešu lokā ir elastīgo magnētu izstrāde. Īpaši plaša elastīgo magnētu pielietošana ir medicīnā – magnetoterapijā, kas ir viena no visbiežāk izmantojamām un efektīvākajām fizikālās terapijas metodēm. V.Pugačevs tiek uzskatīts par labāko magnētu speciālistu Latvijā.Vladislavs Pugačevs ir vairāk nekā 220 publikāciju (t.sk. 155 zinātniskās monogrāfijas un publikācijas, 14 ārzemju patenti, no kuriem 2 ir starptautiskie pieteikumi, 31 Latvijas patents, 15 PSRS autorapliecības un 3 nepublicēti pieteikumi) autors.
Vladislavs Pugačevs kopā ar kolēģiem Jāni Greivuli, Leonīdu Ribicki un Sergeju Petrovu, pārreģistrējot PSRS autorapliecību, ir saņēmis arī pirmo Latvijas patentu LV 5001.

Viņš ir saņēmis nozīmīgus apbalvojumus: 2003.gadā apbalvots ar Latvijas Izglītības fonda mērķprogrammas “Izglītībai, zinātnei un kultūrai”, VAS „Latvenergo” un Latvijas Elektroenerģētiķu biedrības atzinības rakstu kā pateicību par augstas kvalifikācijas speciālistu sagatavošanu, 2005.gadā saņēma VAS „Latvenergo” Gada balvu 2005 par darbu kopu "Vēja iekārtu tiešās piedziņas ģenerēšanas un vadības lēngaitas elektriskās mašīnas" un Latvijas Darba devēju konfederācijas balvu mazajam uzņēmumam.

LZA par 2005.gada sasniegumu atzinusi bezkontaktu asinhronā ģeneratora ar divkāršu barošanu bezreduktora vēja enerģētiskām iekārtām izstrādi, kuras autoru vidū ir arī Vladislavs Pugačevs. 2006.gadā LR Patentu valdes un LZA kopīgi organizētajā konkursā par labāko 2004./2005.gada nacionālo izgudrojumu Vladislavs Pugačevs, Valērijs Bezrukovs, Nikolajs Levins un Muhabats Manonovs saņēma diplomu par izgudrojumu „Daudzpolu induktorģenerators”.

Informāciju sagatavoja:

Dace Buša
Tālrunis: 67226628
LR Patentu valdes
Patentu tehniskās bibliotēkas
Uzziņu un informācijas nodaļas vadītāja
Informācija sagatavota, izmantojot resursu Latvijas izgudrojumi un izgudrotāji


piektdiena, 2010. gada 21. maijs

Latviešu valodā pieejama rokasgrāmata patentu rakstīšanā

Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas - PIĪO (World Intellectual Property Organization - WIPO ) sekretariāta veiktais pētījums attīstības valstīs atklāja izgudrotāju un pieteikumu rakstītāju pieredzes trūkumu un tā ietekmi uz spēju izmantot intelektuālā īpašuma sistēmu, kā rezultātā tie nespēja piedalīties ekonomisko labumu gūšanā, ko sniedz intelektuālais īpašums.

Lai palīdzētu risināt šo problēmu, PIĪO Intelektuālā īpašuma aktīvu pārvaldības grāmatu sērijā izstrādāja mācību materiālu „PIĪO rokasgrāmata patentu rakstīšanā” (“WIPO Patent Drafting Manual”). Tagad šī rokasgrāmata ir pieejam arī latviešu valodā.

Rokasgrāmatas mērķis ir palīdzēt lasītājam izveidot vispārīgu priekšstatu par prasmēm uzrakstīt patenta pieteikumu, pieteikt to un sadarboties ar patentu iestādēm, lai iegūtu patentu. Šis mācību materiāls paredzēts kā palīglīdzeklis izgudrotājiem un personām, kuras šajā jomā piedāvā pakalpojumus izgudrotājiem, ļaujot apgūt tehniskās prasmes, kuras nepieciešamas, lai sagatavotu patenta pieteikumu, ieskaitot prasmi uzrakstīt vissvarīgāko daļu - pretenzijas, kuras nosaka patenta piešķirtās aizsardzības apjomu.

Patenta pieteikums iemieso vienošanos starp izgudrotāju un valsts iestādi, kuras rezultātā tiek piešķirts patents. Svarīgi ir uzrakstīt kvalitatīvu patentu pieteikumu, jo tajā skaidrā veidā tiek izklāstīti tie nosacījumi, kuri būs saistoši patenta īpašniekam un trešajām personām.

Patenta pieteikumus daudzējādā ziņā ir līdzīgs civiltiesiskam līgumam. Laika gaitā piešķirto patentu skatīs un pārskatīs gan tādi valsts pārstāvji kā patentu eksperti un tiesneši, kā arī biznesa partneri un konkurenti. Tādēļ patenta pieteikums jāraksta, paturot prātā visu iepriekš minēto personu interese par patentu.

Parasti patenta pieteikums ir stingri strukturēts:
  • fona informācijas sadaļa ievada tematā;
  • vispārīgā apraksta sadaļa atspoguļo pretenzijas;
  • detalizētais apraksts un zīmējumi sniedz pretenziju pamatojumu, atklājot izgudrojumu, lai tas būtu īstenojams;
  • pretenzijas definē izņēmuma tiesību apjomu;
  • kopsavilkums parasti kalpo kā pirmā informācija meklējumu veicējiem.
Grāmatā sniegts ievads par intelektuālo īpašumu un nodaļā „Vispusīgs pārskats par patentiem” dotas atbildes jautājumiem: Kas ir patents? Ko var patentēt? Kādēļ patents ir svarīgs?, kā arī skaidrotas patentspējas juridiskās prasības (novitāte, rūpnieciskā izmantošana, izgudrojuma līmenis).

Rokasgrāmatā atsevišķas nodaļas veltītas informācijai par patenta pieteikumu sagatavošanu un iesniegšanu gan izgudrotāja dzīvesvietas valstī, gan arī pieteikuma iesniegšanai ārvalstīs.

Vairākas nodaļas veltītas patenta nozīmīgākai sadaļai - pretenzijai: patenta pretenziju teorija, pretenziju formāts, komplekti, specifiski pretenziju veidi.

Uzmanība pievērsta dažādu patentu stratēģijas veidu izmantošanai uzņēmumā, inovatīva uzņēmuma tehnisko darbinieku organizēšanai, apmācībai, motivēšanai un komandas veidošanai, kā arī patentu aģentu profesionālā ētikas jautājumiem.

Materiāla labākai izpratnei tas papildināts ar piemēriem un paskaidrojumiem. Rokasgrāmatai ir divi pielikumi - „Instrukcijas meklējumu veikšanai patentu datubāzēs” un „Izgudrojuma izklāsta veidlapa”. Vārdnīcā sniegti nozīmīgāko rokasgrāmatā lietoto terminu skaidrojumi.

Rokasgrāmatas autori cer, ka šis materiāls būs labs palīgs tām valstīm, kuras vēlas stiprināt, uzlabot un paplašināt savu speciālistu prasmes, palīdzot izgudrotājiem aizsargāt viņu intelektuālo īpašumu, spējot pareizi un pilnvērtīgi uzrakstīt patentu pieteikumu.

Neļaujiet pazust sava darba augļiem tikai kādas sīkas aizmirstas formalitātes dēļ, kuru varēja novērst, rūpīgi pārbaudot visas prasības!

Rokasgrāmatas tulkojumu latviešu valodā ir sagatavojuši LR Patentu valdes speciālisti.


Interesentiem šī rokasgrāmata ir pieejama Patentu valdes departamenta „
Patentu tehniskā bibliotēka" Patentu informācijas lasītavā Šķūņu ielā 17 (tālr.: 67226628, e-pasts: patent@patbib.gov.lv).

Bibliotēkas darba laiks:
  • Pirmdiena, otrdiena 10.00 – 18.00
  • Trešdiena 10.00 – 19.00
  • Ceturtdiena, piektdiena 10.00 – 18.00
  • Sestdiena, svētdiena - bibliotēka slēgta.
Mēneša pēdējā ceturtdienā Spodrības diena – pakalpojumi bibliotēkas telpās lietotājiem nav pieejami.



pirmdiena, 2010. gada 10. maijs

Lietotāju apmācība darbam ar elektroniskajiem informācijas resursiem

Trešdien, 12. maijā plkst. 11 00 Patentu tehniskajā bibliotēkā Šķūņu ielā 17 notiks apmācības bibliotēkas lietotājiem darbā ar elektroniskajiem informācijas resursiem:

* Patentu datu bāzi Esp@cenet;
* Latvijas bibliotēku elektroniskajiem katalogiem;
* Datu bāzi EBSCO.

Nākamās apmācības bibliotēkas lietotājiem paredzētas 16. jūnijā.

Aicinām pieteikties arī individuālajām mācībām datu bāžu izmantošanā Jums izdevīgā laikā, iepriekš vienojoties ar lektoru. Konsultācijas par elektronisko resursu izmantošanu varat saņemt arī pa tālruni vai pa e-pastu:

trešdiena, 2010. gada 5. maijs

Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijai jauns logo

Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācija (World Intellectual Property Organization - WIPO) 26. aprīlī izplatīja paziņojumu par iestādes jaunās emblēmas (logo) izveidi.

2010. gada 26. aprīlis bija diena, kad jau 10 reizi tika atzīmēta Pasaules Intelektuālā īpašuma diena. Šis datums tāpat bija diena, kurā apritēja 40 gadi kopš WIPO konvencijas stāšanās spēkā, ar kuru
šī organizācija tika dibināta. Tāpēc par jaunā grafiskā simbola izziņošanas dienu tika izvēlēts tieši šis datums.

Kā jau minēts, Pasaules intelektuālā īpašuma organizācija tika nodibināta saskaņā ar 1967. gada 14. jūlija Konvenciju par Pasaules intelektuālā īpašuma organizācijas nodibināšanu (stājās spēkā 1970. gadā).

WIPO pamati pēc būtības tika likti 1883. un 1886. gadā, kad tika parakstītas attiecīgi Parīzes konvencija rūpnieciskā īpašuma aizsardzībai un Bernes konvencija par literāro un mākslas darbu aizsardzību. 1970. gadā tik izveidots Intelektuālā īpašuma starptautiskais birojs, kas izpilda WIPO sekretariāta funkcijas. No 1974. gada WIPO ir ANO specializēta organizācija.

WIPO galvenie uzdevumi ir intelektuālā īpašuma aizsardzības veicināšana visās pasaules valstīs un administratīvās sadarbības starp intelektuālā īpašuma Savienībām nodrošināšana. WIPO veicina jaunu konvenciju un līgumu izstrādāšanu un noslēgšanu, kā arī nacionālo likumu harmonizāciju intelektuālā īpašuma aizsardzības jomā. Latvija pievienojās WIPO 1993. gada 21. janvārī. Sadarbība ar WIPO devusi Latvijai būtisku ieguldījumu nacionālā intelektuālā īpašuma aizsardzības sistēmas izveidē un tās attīstībā.


Organizācijas vizuālās atpazīstamības vairošanā viens no svarīgākajiem aspektiem ir tieši tās emblēma. Jaunais logo ir iecerēts kā spēcīgs WIPO atjaunotnes un stratēģiskās orientācijas simbols. Tas atspoguļo organizācijas dinamismu un inovatīvo garu.

Logo mūsdienīgais, atmiņā paliekošais dizains ataino Organizācijas jaunās identitātes pamatu, kā arī jaunos virzienus intelektuālā īpašuma straujajā attīstībā. Tas ir iecerēts kā progresīvs, nākotnē vērsts, bet vienlaikus arī saistīts ar WIPO vēsturi un tradīcijām. WIPO ir 21.gadsimta organizācija un to atspoguļo arī jaunais grafiskais dizains.

Emblēmas pamatā ir WIPO galvenās mītnes ēkas ārējā veidola grafisks attēlojums. Zilā krāsa sasaistās ar ANO. 7 ieliektās līnijas simbolizē 7 intelektuālā īpašuma elementus, kas norādīti WIPO konvencijā:
  • literārie, mākslas un zinātniskie darbi
  • izpildītājmākslinieku izrādes, fonogrammas un radījumi
  • izgudrojumi visās cilvēces darbības jomās
  • zinātniskie atklājumi
  • rūpnieciskais dizains
  • preču zīmes, pakalpojumu zīmes, ģeogrāfiskās norādes
  • aizsardzība pret negodīgu konkurenci, citu tiesību aizsardzība, kas izriet intelektuālās darbības rezultātā rūpniecības, zinātnes, literārās darbības vai mākslas jomā.
WIPO ir atvērta organizācija, kas gaida visus sadarbības partnerus un viedokļus - to atspoguļo logo dinamiskā, augšupvērstā kustība - tās ir idejas, kustība, progress, kas rodas inovāciju un radošuma rezultātā. Tas balstās uz stingra pamata - organizācijas nosaukuma un akronīma, kas ataino tās lomu starptautiskās intelektuālā īpašuma politikas centrā. Logo vienkāršā, mūsdienīgā dizaina līnijas ataino uzticību, drošību un efektivitāti, kas ir WIPO korporatīvā veidola pamats.

Vairāk par WIPO emblēmu lasiet >>