piektdiena, 2014. gada 10. oktobris

Patentu tehniskās bibliotēkas katalogs tagad pieejams arī mobilajās ierīcēs

Informācija par izdevumiem Patentu tehniskās bibliotēkas krājumā kļūst vēl vieglāk un ērtāk pieejama – bibliotēkas elektroniskajam katalogam tagad var pieslēgties, izmantojot arī viedtālruni vai planšetdatoru.

Kataloga mobilā versija pielāgota dažādiem viedtālruņu veidiem: gan iPhone, gan Android, gan Windows - ievadot kataloga adresi (http://alise.patbib.gov.lv/Alise/) vai nolasot QR kodu, sistēma automātiski nosaka klienta ierīci un atver mobilo versiju.

Bibliotēkas kataloga pieejamība tīmeklī nodrošināta 24 stundas diennaktī. Saskarne pieejama 3 valodās: latviešu, krievu un angļu valodā. Lai meklētu informāciju, nav nepieciešama autorizācija.

Kataloga mobilā versijā iespējams izmantot plašu sistēmas funkcionalitāti: pieejama meklēšana katalogā, atlasītās kopas veidošana (meklējumu grozs), ierakstu eksemplāru ziņas, publiski pieejamo ierakstu anotāciju un hipersaišu izmantošana, sociālo tīklu izmantošana (pastāsti citiem). Lietotājs var izmantot arī bibliotēkas ievietoto kontaktinformāciju, hipersaites, bibliotēkas sociālo tīklu vietnes, reģistrāciju kataloga jaunumu RSS plūsmai. Pieejama arī meklēšanas palīdzība.

http://alise.patbib.gov.lv/Alise/

Lodziņā “Meklēt izdevumu” jāievada meklējamā vērtība - tiek nodrošināta vienkāršā meklēšana pēc vienas meklēšanas pazīmes no visiem ieraksta laukiem.
Meklē jebkuru vārdu un frāzi izdevuma aprakstā: autors, nosaukums, izdevniecība, izdošanas gads, temats u.c. Lai sameklētu noteiktu frāzi, frāze jāliek pēdiņās. Lietojams unicode kodējums, var izmantot gan lielos, gan mazos burtus, diakritiskās zīmes nav obligātas, var rakstīt nepilnu vārdu. Ievadāmo simbolu skaits nav noteikts.

Pēc noklusējuma meklēšana notiek gan elektroniskajā katalogā un Patentu tehniskās bibliotēkas veidotajās datubāzēs:
  • Latvijas rūpniecības vēsture.1920-1940, 2003-2011
  • Rūpnieciskā un intelektuālā īpašuma aizsardzība
Lietotājs datubāzes var izvēlēties no piedāvātā saraksta.

Uzklikšķinot uz meklēšanas rezultātiem, tiek atvērta plašāka informācija par izdevumu: īsais apraksts, bibliogrāfiskais apraksts, eksemplāri. Uzklikšķinot uz saites īsajā aprakstā, notiek informācijas atlase pēc noteiktā parametra.

Patentu tehniskās bibliotēkas krājumā pieejamas grāmatas un periodiskie izdevumi, kā arī uzziņu literatūra, normatīvie akti par intelektuālā īpašuma jautājumiem un tēmām, kuras saistītas ar patentiem, preču zīmēm un dizainparaugiem, kā arī pieejami informācijas resursi par autortiesību aspektiem, datorprogrammu aizsardzību, domēniem, negodīgu konkurenci utt. Pieejamas arī rokasgrāmatas par tehnikas un rūpniecības procesiem, iekārtām un darba organizāciju.

Patentu tehniskās bibliotēkas lietošanas noteikumi nosaka, ka iespieddarbus izsniedz izmantošanai tikai bibliotēkas lasītavā. Lai reģistrētos kā bibliotēkas lietotājam, fiziskai personai ir jāuzrāda personu apliecinošu dokumentu (personas apliecību vai pasi).

Informācija sagatavota, izmantojot
bibliotēkas informācijas sistēmas ALISE lietotāja rokasgrāmatas
“WebPAC Mobilā versija : bibliotēkas katalogs viedtālrunī” materiālus

pirmdiena, 2014. gada 1. septembris

2013. gadā muitas iestādes uz ES robežām aizturējušas viltotas preces gandrīz 36 miljonu eiro vērtībā

Saskaņā ar Komisijas gada ziņojumu par muitas pasākumiem, kas veikti intelektuālā īpašuma tiesību īstenošanai, ES muitas iestādes 2013. gadā ir aizturējušas gandrīz 36  miljonus preču, par kurām radušās aizdomas, ka tās ražotas, pārkāpjot intelektuālā īpašuma tiesības (IĪT). Lai gan šis rādītājs ir mazāks nekā iepriekšējos gados, pārtverto preču vērtība joprojām pārsniedz  760  miljonus eiro. Ziņojumā ir sniegti arī statistikas dati par viltoto produktu, kuri aizturēti pie ES ārējām robežām, veidu, izcelsmi un pārvadāšanas metodi.

Aizturēto preču saraksta augšgalā ir apģērbs (12 % no visām aizturētajām precēm) un medikamenti (10 %). Apmēram 70 % no muitas intervences darbībām 2013. gadā attiecās uz pasta un kurjerpasta pakām, un 19 % no aizturēšanas gadījumiem bija saistīti ar medikamentu pasta pārvadājumiem. Aptuveni 90 % visu aizturēto ražojumu tika vai nu iznīcināti, vai arī tika iesniegta prasība tiesā, lai noteiktu tiesību pārkāpumu. Ķīna joprojām ir lielākais viltoto preču avots, 66 % visu aizturēto preču tika ievesti no Ķīnas un 13 % – no Honkongas. Savukārt citas valstis bija galvenais avots īpašu preču kategorijām, piemēram, viltotas smaržas un kosmētika tika ievesta no Turcijas, bet pārtikas produkti – no Ēģiptes.

Vispārīga informācija

Kā jau tas ir uzsvērts stratēģijā "Eiropa 2020", IĪT aizsardzība ir ES ekonomikas pamats un tās turpmākas izaugsmes dzinējspēks tādās nozarēs kā pētniecība, inovācija un nodarbinātība. Efektīva IĪT īstenošanas kontrole ir ļoti nozīmīga arī veselībai un drošībai, jo dažas viltotās preces (piemēram, pārtikas produkti, ķermeņa kopšanas līdzekļi un bērnu rotaļlietas), kuras tiek ražotas nereglamentētā vidē, var iedzīvotājiem radīt nopietnu apdraudējumu.

ES muitas iestādēm ir nozīmīgs uzdevums — nepieļaut to, ka ES teritorijā tiek ievestas preces, par kurām ir aizdomas, ka tās ražotas, pārkāpjot intelektuālā īpašuma tiesības. Kopš 2000. gada Komisija ik gadu publicē ziņojumu par muitas darbībām saistībā ar intelektuālā īpašuma tiesību īstenošanu. Šie ziņojumi, kas balstīti uz datiem, kurus Komisijai nosūtījušas valstu muitas pārvaldes, ir vērtīgs muitas iestāžu devums ES notikušo IĪT pārkāpumu analīzei un ES iestāžu, piemēram, Eiropas Intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu novērošanas centra, darbam.

2013. gada jūnijā tika pieņemta jauna Regula par muitas darbu intelektuālā īpašuma tiesību īstenošanā (skat. MEMO/11/332 un MEMO/13/527). Tā pastiprina noteikumus, kas attiecas uz muitas iestādēm, tām īstenojot intelektuālā īpašuma tiesības.

2012. gada 10. decembrī ES Ministru padome pieņēma jaunu ES Muitas rīcības plānu 2013. līdz 2017. gadam, lai cīnītos pret intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumiem (skat. MEMO/12/967). Šā rīcības plāna stratēģiskie mērķi ir šādi:

  • efektīvi īstenot un pārraudzīt jaunos ES tiesību aktus attiecībā uz muitas darbu IĪT īstenošanas jomā;
  • visā starptautiskajā piegādes ķēdē cīnīties pret tādu preču tirdzniecību, ar kurām tiek pārkāptas IĪT;
  • cīnīties pret galvenajām tendencēm tādu preču tirdzniecībā, ar kurām tiek pārkāptas IĪT;
  • stiprināt sadarbību ar Eiropas IĪT pārkāpumu novērošanas centru un tiesībaizsardzības iestādēm.
Ziņojuma pilns teksts pieejams tiešsaistē >>
EK paziņojums presei >>

trešdiena, 2014. gada 25. jūnijs

Izcilākajiem izgudrotājiem pasniedz “Tehnoloģiju un inovāciju Oskaru” - Eiropas Izgudrotāju balvu

2014. gada 17. jūnijā Berlīnē svinīgā apbalvošanas ceremonijā Eiropas Patentu iestāde pasniedza balvas Eiropas izcilākajiem izgudrotājiem.

Eiropas Izgudrotāju balva 2014 (European Inventor Award 2014) piecās kategorijās šogad tika piešķirta devīto reizi. Balva, kas tiek uzskatīta par Eiropas “Tehnoloģiju un inovāciju Oskaru”, kopš 2006. gada katru gadu tiek pasniegta par izciliem sasniegumiem sociālajā, ekonomikas un tehnoloģiju attīstībā. Balva godina individuālos izgudrotājus un izgudrotāju grupas, kuru novatoriskais darbs sniedz atbildes mūsdienu izaicinājumiem, veicinot sociālo attīstību, ekonomisko izaugsmi un labklājību.

Eiropas Izgudrotāja godalgas laureāti saņēma balvu, kurai ir buras forma. Balvas autors ir vācu rūpnieciskā dizaina mākslinieks Miriam Irle. Viens no pasaules vecākajiem izgudrojumiem - bura - simbolizē dinamismu: vienkāršu tehnisku ideju, kas ļauj pakļaut dabas spēku, lai sniegtu cilvēkam iespēju ceļot pasaules okeānos jau tūkstošiem gadu.

Kategorijā Mūža ieguldījums par uzvarētāju tika atzīts Artūrs Fišers (Artur Fischer), Vācija.

Ar vairāk nekā 1 100 patentu un lietderīgo modeļu pieteikumiem Artūrs Fišers ir viens no visražīgākajiem visu laiku izgudrotājiem. Viņa izgudrojums - dībelis, kas pazīstams arī kā izgudrotāja vārdabrālis "Fischer wall plug", - radījis apvērsumu celtniecības nozarē un kopš 1958. gada tiek plaši lietots visā pasaulē.

Kategorijā Rūpniecība balvu ieguva Koens Andrīs (Koen Andries), Beļģija, Žeroms Gimo (Jérôme Guillemont), Francija un grupa.

Izgudrotāju grupa saņēma atzinību par ieguldījumu, izstrādājot pirmo medikamentu tuberkulozes ārstēšanai pēdējo 40 gadu laikā, kas ļauj ar panākumiem cīnīties ar slimību. Inovatīvais medikaments nobloķē enerģijas piegādi tuberkulozes baktērijai, līdz ar to ievērojami saīsinās ārstēšanās laiks un tiek veicināta pilnīga atveseļošanās.

Kategorijā Mazie un vidējie uzņēmumi par inovatīvākajiem tika atzīti Pīters Holms Jensens (Peter Holme Jensen), Klaus Helikss-Nielsens (Claus Hélix-Nielsen) un Daniels Kellers (Danielle Keller), Dānija.

Dāņu ķīmiķu grupa saņēma balvu par inovatīvas ūdens attīrīšanas membrānas izstrādi. Ūdens attīrīšanas membrāna, kas pārklāta ar akvaporīniem, ļauj attīrīt ūdeni bez liela enerģijas patēriņa.

Kategorijā Pētniecība uzvarētājs ir Kristofers Tumazū (Christofer Toumazou), Apvienotā Karaliste.

Kristofers Tumazū izstrādājis ātru DNA testu, kas var nolasīt indivīdu ģenētisko informāciju dažu minūšu laikā bez speciāla laboratorijas aprīkojuma izmantošanas. Izgudrojuma pamatā mikročips, kurš spēj noteikt novirzes no normas cilvēka genomā.


Kategorijā Valstis ārpus Eiropas tika apbalvots Čārlzs V. Halls (Charles W. Hull), Amerikas Savienotās Valstis.

Čārlzs V. Halls saņēma apbalvojumu par 3D drukas iekārtas izgudrošanu – tehnoloģiju, kas šobrīd tiek izmantota daudzās nozarēs un kura ir radījusi apvērsumu rūpniecībā. Lai arī pašlaik pastāv daudzas 3D drukāšanas procedūras, tomēr tās visas sakņojas Hala izgudrojumā.

Tautas balvu ieguva Masahiro Hara (Masahiro Hara), Takajuki Nagaija (Takayuki Nagaya) un grupa, Japāna.

Ir grūti iztēloties ikdienas dzīvi bez QR kodiem, kurus izstrādājusi japāņu izgudrotāju komanda. Tehnoloģija tiek izmantota gan rūpnīcās, gan kā mārketinga rīks, gan kā bioloģisko paraugu marķieris, tā atvieglo arī patentu pieteikumu administrēšanu un tiek pielietota vēl daudzās citās sfērās. QR kods ar viedtālruņa vai planšetes palīdzību spēj savienot fizisko un virtuālo pasauli.
Papildu informācija:

piektdiena, 2014. gada 16. maijs

Dzintars: ne tikai kultūras simbols, bet arī inovācija

Sestdien, naktī no 2014. gada 17. uz 18. maiju, Latvijā jau desmito reizi norisināsies starptautiskā akcija „Muzeju nakts” - starptautisks Eiropas mēroga pasākums, kas vienā un tajā pašā laikā notiek gandrīz visu Eiropas valstu muzejos. Šogad noslēgsies Muzeju nakts trīs gadu cikls, kas iezīmēja trejkrāsaino dzintara tapšanas ceļu, un tiks godināts dzintars kā Latvijas kultūras simbols. Galvenais vadmotīvs: „Sarkanā krāsa – dzintars”.

Dzintaru varam uzlūkot ne tikai kā kultūras simbolu, šodien, pateicoties zinātnieku darbam un radītajiem inovatīvajiem produktiem, tas drīz var radīt apvērsumu divās nozarēs vienlaicīgi: modes pasaulē un asinsvadu ķirurģijā.

Rīgas Tehniskās universitātes Biotekstilmateriālu zinātniski pētnieciskās laboratorijas vadītājas Ingas Ļašenko pētījumu joma ir biotekstilmateriāli.

Dzintara pētījumi sagādāja ne vienu vien pārsteigumu. Viena no būtiskākajām dzintara sastāvdaļām no medicīnas viedokļa ir dzintarskābe. Tā ir biostimulators, kam piemīt spēja paaugstināt imunitāti un antioksidatīvas īpašības. Dzintarskābe palielina muskuļu tonusu, tai ir arī būtiska loma, kavējot trombu veidošanās procesu asinsvados. Pavisam dzintara sastāvā ir vairāk nekā četrdesmit dažādu ķīmisko elementu. Veicot pētījumus, izrādījās, ka, mainot dzintara pulvera koncentrāciju suspensijā, mainās tās iedarbības veids. Piemēram, vienā gadījumā suspensija stimulē matu folikulu augšanu, bet ar citu dzintara koncentrāciju tā stimulē ādas šūnu reģenerāciju un veco šūnu atjaunošanos.

Kompozītu dzintara pavedienus var izgatavot divējādi. Dzintara pulveri uz dažādu materiālu pavedieniem var uzsmidzināt. Daudz plašāks lietojums būs pavedieniem, kas veidoti no poliamīda, kurā iestrādāts dzintara pulveris. No tiem varēs gatavot apģērbu, kas labvēlīgi ietekmēs nēsātāja veselību, un aust asinsvadu protēzes.

I. Ļašenko sākumā nevarēja iedomāties, ka viņas izgudrojums varētu tikt izmantots arī mākslas darbu tapšanā – vairāki tekstilmākslinieki savos darbos izmanto audums no dzintara diega, kuram pievienotas mikroskopiskas dzintara daļiņas, kas, saskaroties ar ķermeni, spēj dot medicīnisku efektu. Latvijā patentētie dzintara izmantošanas veidi spēj pārsteigt cilvēkus visā pasaulē, pat tos, kuri par dzintaru neinteresējas.


http://worldwide.espacenet.com/searchResults?compact=false&ST=advanced&IN=LASENKO+INGA&locale=en_EP&DB=EPODOC
 

ceturtdiena, 2014. gada 24. aprīlis

Pasaules Intelektuālā īpašuma diena: Kino - kvēla aizrautība

http://www.wipo.int/ip-outreach/en/ipday/
Katru gadu 26. aprīlī atzīmē Pasaules Intelektuālā īpašuma dienu kā iespēju diskutēt par intelektuālā īpašuma lomu saistībā ar inovāciju un radošo darbību. Šī gada intelektuālā īpašuma dienas tēma ir “Kino - kvēla aizrautība”.

Kino ir piesaistījis skatītāju uzmanību visos laikos jebkurā zemeslodes punktā. Ar sajūsmu tika uzņemtas un valdzināja jau pirmās mēmā kino filmas. Kopš tā laika ir paplašinājusies gan skatītāju auditorija, gan arī produkcijas apjomi. Reiz valdošais spēlētājs kino pasaulē bija Holivuda, tagad mēs varam novērot industrijas uzplaukumu daudzās vietās pasaulē - gan Indijas Bolivudā, gan Nigērijas Nolivudā, gan arī Skandināvijā, Ziemeļāfrikā, Ķīnā un citviet Āzijā - kino tiešām spēj aizraut radošo profesiju pārstāvjus un skatītājus visā pasaulē.

1970. gada 26. aprīlī stājās spēkā Konvencija par Pasaules intelektuālā īpašuma organizācijas (WIPO) dibināšanu. 2000. gadā ar mērķi veicināt izpratni par intelektuālo īpašumu WIPO dalībvalstis noteica 26. aprīli par Pasaules Intelektuālā īpašuma dienu. Šajā dienā ikviens tiek aicināts apvienoties pārdomās par to, kā intelektuālais īpašums sekmē mūzikas un citu mākslas veidu uzplaukumu un veicina inovācijas tehnikas nozarēs, palīdzot veidot mūsdienu pasaules aprises.
http://www.scribd.com/doc/82276229/Rights-Camera-Action-IP-Rights-and-the-Film-Making-Process
Kinofilmu veidošana tiešā veidā ir saistīta ar intelektuālo īpašumu. Padomājiet par to, kā top filma! Sākot jau ar pašu sākumu - scenāriju, kas ir rakstnieka vai scenārista intelektuālais īpašums. Aktieri, komponisti un mūzikas izpildītāji – tiem visiem pieder intelektuālais īpašums. Kinofilmas tapšanā ir iesaistīti daudzi spēlētāji, lai mēs varētu baudīt to kā vienotu izpildījumu, kurā savijas intelektuālā īpašuma daudzveidība. Intelektuālais īpašums ir pamatā visai kino industrijai.

Visi dalībnieki, kuri piedalās filmu veidošanā un izplatīšanā, tiek aizsargāti ar starptautisku likumdošanas ietvaru. Tā sākums meklējams ar Bernes konvenciju, kura darbojas jau kopš 19. gadsimta. WIPO kopīgi ar dalībvalstīm seko, lai šis juridiskais ietvars ietu kopsolī ar mūsdienu mainīgo pasauli un turpinātu kalpot sākotnējam mērķim – nodrošināt, lai intelektuālais īpašums atbalstītu radošumu un inovāciju. Pavisam nesen starptautiskajam likumdošanas ietvaram ir pievienojies jauns līgums – Pekinas līgumu par audiovizuālo izpildījumu, kas aizsargā aktieru sniegumu. 
http://www.scribd.com/doc/82942558/From-Script-to-Screen-The-Importance-of-Copyright-in-the-Distribution-of-Films
Šogad Pasaules Intelektuālā īpašuma dienā ikviens kino cienītājs, skatoties nākamo kinofilmu, tiek ielūgts brīdi gremdēties pārdomās par filmas veidotājiem un inovatoriem, kuru ieguldījums ir neatņemama filmas tapšanas procesa daļa. Būtu vērts padomāt par digitālajiem izaicinājumiem, kurus kinoindustrijai met pasaules tīmeklis. Šie jautājumi nav tikai politikas veidotāju atbildība. Katrs no mums var pajautāt sev: Kā mēs varam būt ieguvēji no iespējas demokratizēt kultūru un padarīt radošā darba rezultātus pieejamus ar peles klikšķa palīdzību, vienlaikus nodrošinot apstākļus, kuros radošie cilvēki turpinātu radīt, nodrošināt sev iztiku un veidot kinofilmas, kuras bagātina mūsu dzīvi?


Materiāls sagatavots, izmantojot Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas ģenerāldirektora Frānsisa Garija uzrunu


otrdiena, 2014. gada 1. aprīlis

Viltoti izstrādājumi nav lēta un viega alternatīva

http://www.ibuyreal.org/latvia.html
Intelektuālā īpašuma tiesības ir vērtīgi uzņēmējdarbības aktīvi, kas palīdz nodrošināt to, lai radošo profesiju pārstāvji un inovāciju radītāji saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu darbu un lai tiktu aizsargāts viņu ieguldījums pētniecībā un jaunās idejās.

Pastāvīgi pieaugošais intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu skaits apdraud ne tikai ekonomiku, bet daudzos gadījumos arī patērētāju veselību un drošību. Viltotas preces tiek piedāvātas ar nodomu krāpt un maldināt, to izgatavošana un izplatīšana ir uzskatāma par negodīgas konkurences darbību.
Viltotas preces ir preces, ar kurām tiek pārkāptas tiesības uz preču zīmi un uz kurām bez atļaujas ir norādīta preču zīme, kas pilnīgi atbilst preču zīmei, kas ir likumīgi reģistrēta tādam pašam preču veidam, vai preču zīme, kuras būtiskos elementus nevar atšķirt no likumīgi reģistrētās preču zīmes.
Pirātiskas preces ir preces, ar kurām pārkāpj autortiesības vai blakustiesības, vai tiesības uz dizainparaugu, t.i., kopijas, kas izgatavotas bez autortiesību vai blakustiesību, vai dizainparauga tiesību subjekta piekrišanas.
http://www.ibuyreal.org/latvia.html
Vislielākie ieguvēji šajā nelikumīgajā biznesā ir organizētajā noziedzībā iesaistītās personas. Visā pasaulē tieši organizētās noziedzības aprindas ir cieši iesaistītas viltojumu izplatīšanā. Saskaņā ar ANO datiem noziedznieki no viltojumu pārdošanas iegūst tikpat daudz līdzekļu kā no narkotiku tirdzniecības: vairāk nekā 200 miljardus EUR ik gadus. Turklāt, kā jau minēts, šīs preces var nopietni atdraudēt patērētāju veselību un drošību. Kālab gan lai noziedzniekiem tas rūpētu?

Sākotnēji izdevīgais darījums bieži vien izrādās zemē nomesta nauda, jo viltotās preces ražo, neievērojot līdzvērtīgus kvalitātes standartus. Zaudē arī ražotāji – pakaļdarinājumu tirgotāji apdraud ekonomiku, jo grauj likumīgo uzņēmējdarbību un kavē inovāciju. Ja uzņēmumi nevarēs atgūt ieguldītos līdzekļus, tie vairs neveiks ieguldījumus pētniecībā. Ar viltojumiem tiek iedragāti zīmola tēli un preču zīmes, kuru izstrādei bijuši nepieciešami vairāki gadi. Turklāt viltotās preces negodīgi konkurē ar īstajiem ražojumiem, apdraudot daudzu darbavietu pastāvēšanu – tas nozīmē augstāku bezdarbu un lielākas sociālās izmaksas.
http://www.ibuyreal.org/latvia.html
Visbeidzot, mēs visi zaudējam kā nodokļu maksātāji. Tā kā nelegālie tirgus dalībnieki nodokļus nemaksā, vairāk jāmaksā jums, lai zaudējumus kompensētu.

Valdības un tiesībsargājošās iestādes visā pasaulē strādā, lai pārtrauktu viltotu izstrādājumu un pirātisko preču ražošanu un pārdošanu. Viltotāju apturēšana ir arī Jūsu rokās.


Nepērciet viltotus izstrādājumus! Pērciet oriģinālos, jo par viltojumiem ir jāmaksā dārga cena.



ceturtdiena, 2014. gada 20. marts

Diena un mēnesis Patentu tehniskajā bibliotēkā

Nav noslēpums, ka darbs bibliotēkā ir aizraujošs un dažādiem notikumiem pilns, tāpēc jau ceturto gadu laikā no 10. līdz 16. februārim Latvijas bibliotēkas tika aicinātas piedalīties projektā “Bibliotēkas diena dzīvē”.  Tāpat ir zināms, ka darbs bibliotēkā brīžiem var būt ļoti sasprings, tāpēc, lai arī Patentu tehniskā bibliotēka par savu dienu bibliotēkā izvēlējās 12. februāri, pārskatu par šo dienu esam sagatavojuši tikai tagad. Ar nelielu laika distanci varam novērtēt, kādus rezultātus ir nesis darbs mēneša laikā.

12. februārī Latvijā norisinājās gadskārtējā karjeras izglītības akcija „Ēnu diena”, kuras laikā skolēni apmeklē kādu darbavietu, dienas garumā seko izvēlētās profesijas pārstāvim viņa darba gaitās un izzina, kas nepieciešams, lai reiz kļūtu par līdzvērtīgu profesionāli. Šogad ēnošanai Patentu valdē bija pieteikušās 3 ēnas. Skolniekiem bija iespēja sekot Patentu valdes direktora Sandra Laganovska un Patentu valdes departamenta „Patentu tehniskā bibliotēka” Informācijas pakalpojumu nodaļas vadītājas Daces Bušas darba dienai. Pēc ievada par rūpniecisko īpašumu un tā aizsardzības iespējām, jauniešiem sarunā ar patentpilnvaroto bija iespēja uzzināt arī par vēl citas profesijas pārstāvja - patentpilnvarotā lomu rūpnieciskā īpašuma tiesību aizsardzības procesā.
 
Tā kā bibliotēkā viesojās skolēni, nolēmām izmantot iespēju un uzspēlēt inovāciju pokeru. Šo kāršu spēli mums uzdāvināja kolēģi no Somijas, kad viesojās Patentu tehniskajā bibliotēkā 2013. gada vasarā. Spēles autors Jouni Hynynens aicina rotaļīgā veidā labāk izprast dažādu produkta izstrādes komponentu lomu inovāciju procesā.
Nesen saņēmām Somu kolēģa lūgumu, vai attēlus no Ēnu dienas viņš varētu izmantot savā prezentācijā ikgadējā PATLIB konferencē. Šogad PATLIB konference tiks organizēta kā tīklošanās pasākums ar akcentu uz sabiedrības informēšanas pasākumiem, patentu informācijas izplatīšanu un pakalpojumu kvalitātes novērtēšanu. Patentu tehniskā bibliotēka ir viens no 320 Patentu informācijas centriem  un PATLIB konferencē piedalīsies arī pārstāvji no Patentu tehniskās bibliotēkas.

12. februārī Patentu tehniskajā bibliotēkā tika organizētas arī patentpilnvarotā  bezmaksas konsultācijas. Patentpilnvarotais ir nacionālajā patentu iestādē atestēta un reģistrēta fiziska persona, kurai ir tiesības patentu iestādē un patentu tiesā rūpnieciskā īpašuma aizsardzības jautājumos pārstāvēt rūpnieciskā īpašuma tiesību īpašniekus. Patentu tehniskā bibliotēka koordinē bezmaksas konsultācijas, lai uzņēmēji vai individuālie izgudrotāji varētu saņemt sākotnējo profesionālo padomu un nepieciešamības gadījumā vienoties par tālāko sadarbību. Idejas aizsardzības nolūkos ir ārkārtīgi svarīgi to priekšlaicīgi neizpaust, tāpēc viss, kas pārrunāts starp patentpilvaroto un konsultācijas apmeklētājiem, paliek noslēpums.

Šajā dienā saņēmām arī neoficiālu apstiprinājumu par to, ka Patentu tehniskā bibliotēka ir iekļauta Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas (WIPO) depozitāro bibliotēku programmā. WIPO depozitārās bibliotēkas statuss sniedz iespēju saņemt savā krājumā visas aktuālās Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas publikācijas, savukārt bibliotēka apņemas nodrošināt šīm publikācijām pieeju plašākai sabiedrībai. Šajā laikā bibliotēka ir saņēmusi pirmo grāmatu sūtījumu un notiek aktīvs darbs, lai ar saņemto literatūru varētu iepazīties Pasaules Intelektuālā īpašuma dienai veltītajā atvērto durvju pasākumā 25. aprīlī Patentu tehniskajā bibliotēkā.

Februārī norisinājās intensīva gatavošanās vairākiem semināriem - sarakste ar lektoriem un sadarbības partneriem, programmas izstrāde u.c. Seminārs uzņēmējiem par rūpnieciskā īpašuma aizsardzību Daugavpilī jau ir sekmīgi aizvadīts, vēl gatavojamies semināriem
"Intelektuālais īpašums modes un tekstila jomā. Komercializācija" apvienotās Baltijas reģiona modes un tekstila industrijas izstādes „Baltic Fashion & Textile 2014” laikā, kā arī  „Preču zīmju aizsardzības aktualitātes nacionālajā, Eiropas un starptautiskajā līmenī. Seminārā par preču zīmju aizsardzību piedalīsies arī lektori no Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas un Iekšējā tirgus saskaņošanas biroja. Preču zīmju īpašnieku un to pilnvaroto personu interese par šo semināru ir milzīga un pašlaik pārsniedz iespējas piereģistrēt visus interesentus.

Plašāku pārskatu par sabiedrības informēšanas pasākumiem Patentu valdē var iegūt šeit >>

Jau otro gadu februārī Patentu tehniskā bibliotēka sadarbībā ar citām Patentu valdes struktūrvienībām piedalās konkursa „Gada preču zīme” organizēšanā. Patentu valde un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, vēloties godināt Latvijas uzņēmējus, kuri saskata rūpnieciskā īpašuma aizsardzības sistēmas radītās priekšrocības uzņēmumu ilgtermiņa konkurētspējas un produktivitātes paaugstināšanā, kā arī veicinot Latvijas izcelsmes uzņēmējdarbības attīstību, 2013. gadā izveidoja apbalvojumu „Gada preču zīme".

Februārī noritēja pieteikšanās apbalvojumam. Šogad pieteikumu skaits apbalvojumam ir pieaudzis - pieteikta 131 aizvadītajā gadā reģistrēta preču zīme: nominācijā „Gada preču zīme – Latvijai” pieteiktas 108 preču zīmes, savukārt nominācijā „Gada preču zīme – pasaulei” – 23. Tagad ir sācies sabiedrības balsojums apbalvojumam „Gada preču zīme 2013”.  Nobalso arī Tu par savu iecienītāko preču zīmi!

pirmdiena, 2014. gada 10. marts

Patentu tehniskās bibliotēkas krājumā grāmata par Eiropas Patentu konvencijas vēsturi

Patentu tehniskās bibliotēkas krājumā ir pieejama Paskāla Grizē grāmata „The European patent : a European success story for innovation”,  kura ir veltīta Eiropas Patentu konvencijas (EPK) parakstīšanas 40 gadu jubilejai un sniedz saistošu pārskatu par konvencijas vēsturi. 

http://www.epo.org/learning-events/events/conferences/2013/40epc.htmlEiropas Patentu konvencijas parakstīšana 1973. gada 5. oktobrī Minhenē uzsāka jaunu ēru rūpnieciskā īpašuma tiesību aizsardzībā - Eiropas patentu sistēmas izveidi.

Eiropas valstis, vēlēdamās stiprināt sadarbību izgudrojumu aizsardzības jomā un cenšoties nodrošināt aizsardzību konvencijas dalībvalstīs, vienojās par Eiropas patentu piešķiršanas procedūras izveidi un to saņemšanas iespējām: ar konvenciju tika nodibināta visām dalībvalstīm kopēja tiesību sistēma patentu piešķiršanai uz izgudrojumiem.

Ar konvenciju tika nodibināta administratīvi un finansiāli neatkarīga institūcija - Eiropas Patentu organizācija (EPO), kuras uzdevums ir piešķirt Eiropas patentus. 40 gadu laikā EPK nodrošināja Eiropas patentu sistēmas funkcionēšanu ar EPO kā tās institucionālo kodolu. Kopš EPO dibināšanas ir izsniegti vairāk nekā 32 miljoni patentu. Pēdējos gados izsniegto patentu skaits sasniedz 160,000 patentu gadā.

Politiskā ziņā EPO ir Eiropas projekta rezultāts, kas radās pēc Otrā pasaules kara, pamatojoties uz pieņēmumu, ka kopīgie mērķi un intereses ekonomikas un rūpniecības jomās ir miera garants. Kopš 1977. gada, kad EPK tika ratificēta septiņās Eiropas valstīs, dalībvalstu skaits ir pieaudzis līdz 38. Arī Latvija ir EPK dalībvalsts, kura konvencijai pievienojās 2005. gadā – 24. februārī Saeimā tika ratificēta Eiropas Patentu konvencija, kura stājās spēkā 1. jūlijā, Latvijai kļūstot par pilntiesīgu Eiropas Patentu organizācijas 31. dalībvalsti.

EPO savas darbības laikā ir ieguvusi izcilu reputāciju kā augstas kvalitātes produktu un pakalpojumu sniedzēja, nodrošinot patentu ekspertīzi un patentu informācijas pieejamību. 

Grāmatas autors Paskāls Grizē ir vēsturnieks, Sorbonas Universitātes profesors.


piektdiena, 2014. gada 7. marts

Iespējas tālmācībā papildināt zināšanas par intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzību

  • Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas (WIPO) Tālmācības programma līdz 27. martam pieņem pieteikumus dalībai padziļinātajos maksas e-mācību kursos 2014. gadam. Papildu informācija šeit >> 
  • Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācija, Korejas Intelektuālā īpašuma iestāde, Korejas Zinātnes un tehnoloģiju institūts un Korejas Izgudrojumu veicināšanas asociācija piedāvā padziļinātu starptautisko mācību kursu par intelektuālā īpašuma aktīvu pārvaldību uzņēmējdarbības sekmēšanai. Mācību kursa pamatā ir multimediju rīkkopa IP PANORAMA TM. Reģistrēšanās mācību kursa pirmajai sesijai notiek no 3. marta līdz 17. martam. Papildu informācija par mācību kursu šeit >> 
     
  • Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas bezmaksas tālmācības kurss „General Course on Intellectual Property” (DL-101) 2014. gadā ir pieejams 10 mēnešus - no 1. februāra līdz 20. novembrim. Papildu informācija šeit >>
  • Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācija organizē bezmaksas vebinārus elektronisko pieteikumu iesniedzējiem izgudrojumu patentēšanai, izmantojot PCT (starptautiskā pieteikuma) procedūru, un vebinārus par patentu informācijas meklēšanu informācijas sistēmā PATENTSCOPE.  Papildus par WIPO vebināriem šeit >>
     
  • 2014. gada martā plānoti vairāki bezmaksas Eiropas Intelektuālā īpašuma tiesību atbalsta dienesta (European IPR Helpdesk) mācību cikla vebināri:
    - Introduction to IP (10. martā)
    - IP in EU-funded projects (17. martā)
    - Licensing (24. martā)
    Papildu informācija par European IPR Helpdesk vebināriem šeit >>