otrdiena, 2011. gada 20. decembris

Par izcilu devumu enerģētikā A.Vītola balva piešķirta izgudrotājam Vladislavam Pugačevam

16. decembrī, tika apbalvoti Latvijas Zinātņu akadēmijas un AS “Latvenergo” rīkotā konkursa Gada balva laureāti un AS “Latvenergo” studiju noslēguma darbu konkursa uzvarētāji.

AS „Latvenergo” valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs balvas pasniegšanas ceremonijā teica:
"Gada beigās tradicionāli tiek novērtēts zinātnieku paveiktais enerģētikas nozarē, pasniedzot profesora A. Vītola vārdā nosauktu balvu. Šajā brīdī satiekas gan pagātne, gan tagadne un nākotne. Elektrozinātnei ir sena vēsture, tādēļ, jo īpaši ir svarīgi pētīt jaunus tematus enerģētikā un zinātniekiem strādāt Latvijā, kā arī Latvenergo koncernā. Paldies par nenogurstošo darbu, ko veltāt zinātnei enerģētikā!
"

AS „Latvenergo” (LE) un Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Gada balvas pasniegšana zinātniekiem – enerģētiķiem gada nogalē ir jau nozīmīga tradīcija. Tā iedibināta 1999. gadā, svinot Latvenergo 60 gadu jubileju. 1999. gadā LZA un LE izveidoja Gada balvu inženierzinātnē un enerģētikā ar mērķi atzīmēt izcilu veikumu vai mūža devumu enerģētikā vai ar to saistītās inženierzinātnēs. Toreiz Alfrēda Vītola vārdā nosaukto balvu saņēma Juris Ekmanis (šobrīd LZA prezidents), tolaik Fizikālās enerģētikas institūta direktors, LZA viceprezidents.

2011. gadā A.Vītola balva par izcilu devumu enerģētikā piešķirta Fizikālās enerģētikas institūta Elektrofizikālo procesu modelēšanas laboratorijas vadītājam, ražošanas uzņēmuma „Magnetons” direktoram Dr.habil.sc.ing. Vladislavam Pugačevam par zinātnisko darbu kopu „Mazu apgriezienu daudzpolu elektrisko mašīnu optimizācija autonomai energoapgādes sistēmai (vēja iekārtas, dzelzceļa transports)”.

Patentu tehniskā bibliotēka 2010. gadā - gadā, kad Vladislavam Pugačevam apritēja 70 gadu - izstrādāja izgudrotāja biobibliogrāfisko rādītāju un iekārtoja tematisku izstādi.


otrdiena, 2011. gada 29. novembris

Atskats uz apmācību intelektuālā īpašuma pasniedzējiem

28. novembrī Latvijas Universitātē notika Eiropas Patentu iestādes Patentu akadēmijas, Latvijas Universitātes un Patentu valdes kopīgi rīkotais seminārs „How to lecture with IP teaching tools” par akadēmijas izstrādātajiem rīkiem intelektuālā īpašuma pasniegšanai: IP Course Design Manual (Intelektuālā īpašuma apmācību kursa izveides rokasgrāmatu) un Patent Teaching Kit (patentu apmācības materiālu komplektu).
Patentu valdes direktors Reinis Bērziņš semināra atklašanā

LU rektors Mārcis Auziņš, EPO pārstāve Giovanna Oddo un projekta "Intelektuālā īpašuma zināšanu izplatīšana universitātēs" koordinatore Ingrīda Kariņa - Bērziņa sarunā

Seminārā tika aplūkotas vadlīnijas mācību materiālu komplektu praktiskai izmantošanai darbā ar studentiem (inženierzinātņu, ekonomikas / uzņēmējdarbības, inovāciju pārvaldības u.c. specialitātēs).
EPO pasneidzējs Domenico Golzio stāsta par "patentu žargonu" un pretenziju formulēšanu

Vingrināmies patentu informācijas meklēšanā EPO pasniedzējas Yolanda Sanchez Garcia vadībā

Semināra 41 dalībnieks tika apmācīts, kā pasniegt ievadlekcijas intelektuālā īpašuma jomā.
EPO pasneidzējs Mariano Riccheri stāsta par jauno resursu intelektuālā īpašuma apmācībai

Noslēgusies valsts pārvaldes atvērto durvju diena Patentu valdē

2011.gada 25.novembrī Valsts kanceleja sadarbībā ar valsts pārvaldes institūcijām visā Latvijā organizēja Valsts pārvaldes atvērto durvju dienu.
Šajā dienā Patentu valde bija atvērta ikvienam interesentam, piedāvājot iepazīt iestādes darbu, kā arī dodot iespēju klātienē satikt Patentu valdes direktoru Reini Bērziņu, direktora vietnieci Patentu tehniskās bibliotēkas jautājumos Agnesi Buholti, direktora vietnieku rūpnieciskā īpašuma jautājumos un Izgudrojuma ekspertīzes departamenta direktoru Gunti Ramānu un citus iestādē strādājošos. Patentu valde apmeklētājus iepazīstināja ar tās galvenajiem uzdevumiem, rūpnieciskā īpašuma procedūrām un pakalpojumiem. Preču zīmju un dizainparaugu departamenta direktore Dace Liberte pastāstīja par izstādes ekspozīciju, kurā atspoguļoti atsevišķi preču zīmju strīdi, un uzsvēra preču zīmju lomu uzņēmējdarbībā.

Apmeklētāji saņēma Patentu valdes informatīvos materiālus.

otrdiena, 2011. gada 15. novembris

Patentu valde aicina uz Atvērto durvju dienu 25.novembrī

Patentu valde aicina interesentus uz Atvērto durvju dienu 2011. gada 25. novembrī.

Atvērto durvju diena ir Valsts kancelejas un valsts pārvaldes institūciju sadarbības projekts. Šajā dienā valsts pārvaldes iestādes būs atvērtas ikvienam, piedāvājot iepazīt iestāžu darbu, prezentācijas, ekskursijas, kā arī iespēju klātienē satikt amatpersonas un valsts iestādēs strādājošos.


Patentu valde interesentus iepazīstinās ar tās galvenajiem uzdevumiem, rūpnieciskā īpašuma aizsardzības procedūrām un pakalpojumiem, kā arī izstādi, kurā atspoguļoti atsevišķi preču zīmju strīdi. Interesenti saņems Patentu valdes informācijas materiālus.

Pieteikties Patentu valdes apmeklējumam Atvērto durvju dienā var līdz 21. novembrim, sūtot pieteikumu uz e-pasta adresi inguna.gruntina@patbib.gov.lv .

Atvērto durvju dienu apmeklētājus gaidām 25.novembrī laikā no 14:00 Patentu valdes ēkā Citadeles ielā 7/70.

Plašāku informācija par Valsts kancelejas organizētajām Atvērto durvju dienām var lasīt:
http://www.mk.gov.lv/lv/aktuali/atverto-durvju-diena-2011/.


trešdiena, 2011. gada 2. novembris

PTB jaunieguvumi septembra - oktobra mēnešos

Jaunieguvumu saraksts septembra - oktobra mēnešos.

Ar citiem bibliotēkas jaunieguvumiem iespējams iepazīties šeit >>

Patentu tehniskā bibliotēkas elektroniskais katalogs pieejams šeit >>

piektdiena, 2011. gada 28. oktobris

9.novembrī Patentu tehniskajā bibliotēkā patentpilnvarotais sniegs bezmaksas konsultācijas

Ja Jums ir nepieciešams profesionāls padoms:
  • kā un kur aizsargāt savu ideju;
  • kā noslēgt licences līgumu;
  • kā licencēt vai pārdot īpašumtiesības u.tml.,
20 minūšu bezmaksas konsultāciju Jums sniegs profesionāls patentpilnvarotais (persona, kas savā komercdarbībā specializējusies rūpnieciskā īpašuma jomā, sniedz padomus un konsultācijas).

Konsultācijas notiks š.g. 9. novembrī no plkst. 10.00 līdz 11.30 Latvijas Republikas Patentu valdes Patentu tehniskajā bibliotēkā, Šķūņu ielā 17, Rīgā.

Aicinām Jūs pieteikties pa tālruni 67220126, 67226628 vai rakstot uz e-pastu evita.lande@patbib.gov.lv līdz 7. novembrim (vietu skaits ierobežots).

Konsultāciju dalībniekiem tiks lūgts aizpildīt pakalpojuma kvalitātes novērtēšanas anketu.

Papildus informācija:


otrdiena, 2011. gada 25. oktobris

Jau ceturto gadu Latvijā tiek rīkota Izgudrotāju diena

Šā gada 4. novembrī Latvijas Izgudrotāju dienas ietvaros tiek organizēta ikgadējā Latvijas izgudrojumu izstāde un Jauno izgudrotāju konkurss, kas notiks Rīgas Tehniskajā universitātē, Kaļķu ielā 1. Izstādi organizē biedrība "CONNECT Latvija" un Latvijas Izgudrotāju biedrība.

Izgudrojumu izstādes mērķis ir apzināt Latvijas izgudrojumus un palīdzēt autoriem tos komercializēt tautsaimniecības attīstībai. Izstādē tiks demonstrēti individuālo izgudrotāju, universitāšu, pētniecības institūtu, kā arī uzņēmumu izgudrojumi un dizainparaugi. Izgudrotāji eksponātus gatavos pēc iespējas vienkārši uztveramā veidā, tādējādi palielinot sarunu efektivitāti ar potenciālajiem investoriem, uzņēmējiem, sadarbības partneriem un citiem apmeklētājiem.

Jauno izgudrotāju konkursa mērķis ir iedrošināt skolēnus un jauniešus izdomāt un realizēt savas visneiedomājamākās izgudrojumu idejas praktiskā veidā. Jauno izgudrotāju konkursā var piedalīties bērni un jaunieši līdz 19 gadu vecumam. Dalībniekiem nepieciešams izdomāt, rast risinājumu kādai no praktiskām problēmām vai lietām, ar kuru nācies saskarties savā ikdienā skolas gaitās, ģimenē, dažādās nodarbībās u.c.

Izgudrotāji dalībai izstādē var reģistrēties līdz 25. oktobrim, savukārt jaunieši līdz 31. oktobrim. Vairāk informācijas un reģistrācija mājas lapā: www.izgudrotaju-diena.lv. Dalība izstādē ir bezmaksas.

Izstādi īpaši aicināti apmeklēt uzņēmēji un jaunieši. Izstādes darba laiks no plkst. 12 līdz 20. Ieeja brīva.

Izstādi atbalsta Rīgas Tehniskā universitāte, Eiropas Savienības pārrobežu sadarbības programmas Interreg projekts Best Agers, Latvijas Universitāte, Stokholmas Ekonomikas augstskola Rīgā, Swedbank, Hipotēku banka, TeliaSonera, Junior Achievement Latvija, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, KMM Metāls, Czech Airlines, DK Daugava, Līgatnes papīrfabrika u.c.

Vairāk informācijas:
Elmārs Baltiņš, tel. 67089178, mob. 29100252, e-pasts: info@connectlatvia.lv.

Par Latvijas Izgudrotāju dienu
Izgudrotāju diena Latvijā tiek atzīmēta jau ceturto gadu. Izgudrotāju dienas mērķis ir popularizēt izgudrotājdarbību Latvijas sabiedrībā, kā arī veicināt izgudrojumu komercializāciju un ieviešanu dzīvē. No 2010. gada Izgudrotāju dienas ietvaros tiek rīkota Latvijas izgudrojumu izstāde, kurā aktīvie Latvijas izgudrotāji var demonstrēt savus izgudrojumus (t.sk. dizainparaugus) plašai publikai - uzņēmējiem, investoriem jauniešiem, žurnālistiem, kolēģiem-izgudrotājiem un citiem.
www.izgudrotaju-diena.lv

Par CONNECT Latvija
Biedrības CONNECT Latvija mērķis ir veicināt jaunu un inovatīvu uzņēmumu veidošanu Latvijā. Connect rīko dažādus pasākumus - tramplīna pasākumus, Izgudrotāju dienas, Satiec izgudrotāju!, seminārus, - lai savienotu uzņēmējus ar izgudrotājiem un investoriem jaunu projektu realizācijai. Biedrībā apvienojušies 18 biedri - universitātes, uzņēmēji, finanšu un intelektuālā īpašuma uzņēmumi, privātie un fondu investori.
www.connectlatvia.lv

Par Latvijas Izgudrotāju biedrību
LIB apvieno izgudrotājus no visas Latvijas ar mērķi atbalstīt izgudrojumu izstrādi un to komercializāciju. LIB veic izgudrotāju darbības popularizēšanu Latvijas sabiedrībā, rīkojot Latvijas Izgudrotāju dienas un citus pasākumus. LIB pārstāv Latviju Starptautiskajā Izgudrotāju Asociāciju Federācijā IFIA (International Federation of Inventors' Associations). Ar IFIA atbalstu Latvijas izgudrotāji ir piedalījušies starptautiskajās izgudrojumu izstādēs.
www.izgudrotaji.lv


ceturtdiena, 2011. gada 20. oktobris

Seminārs „Biotehnoloģijas informācijas avoti”

2011. gada 3. novembrī Latvijas Universitātes centrālajā ēkā, Rīgā, Raiņa bulvārī 19, 6. auditorijā notiks seminārs „Biotehnoloģijas informācijas avoti”. Seminārs tiek rīkots SLING (Serving Life-science Information for the Next Generation) projekta ietvaros.

Semināra mērķis ir informēt par pieejamajām bezmaksas biotehnoloģijas un ķīmijas datubāzēm, kā arī patentu datubāzēm un to izmantošanu.

Semināra programma un reģistrēšanās internetā: http://sling-diffusion.eu/events.



pirmdiena, 2011. gada 17. oktobris

Seminārs par apmācību intelektuālā īpašuma jautājumos

Patentu valde, Eiropas Patentu iestādes (EPI) īstenotā projekta "Par Intelektuālā īpašuma zināšanu izplatīšanu universitātēs" darba grupa un Eiropas Patentu iestāde aicina uz bezmaksas semināru „Lecturing with the Patent Teaching Kit. Train the trainer workshop”.

Seminārs notiks 28. novembrī Rīgā, Latvijas Universitātes Mazajā aulā (Raiņa bulvāris 19). Semināra norise plānota no plkst. 9:00 līdz 17:30. Seminārs noritēs angļu valodā.

Seminārā Eiropas Patentu Akadēmijas mācībspēki informēs par EPI Patentu akadēmijas izstrādātiem rīkiem intelektuālā īpašuma pasniegšanai:
  • IP Course Design Manual (IĪ apmācības kursa izveides rokasgrāmata) un
  • Patent Teaching Kit (patentu apmācības materiālu komplekts).
Seminārā tiks aplūkotas vadlīnijas patenta mācību materiālu komplektu praktiskai izmantošanai darbā ar studentiem (inženierzinātņu, ekonomikas / uzņēmējdarbības, inovāciju pārvaldības u.c. specialitātēs). Semināra dalībnieki tiks apmācīti, kā pasniegt ievadlekcijas par patentiem, kā papildus izmantot atsevišķus mācību moduļus (piemēru analīze).

Semināra programmas projekts pieejams šeit >>


Eiropas Patentu Akadēmija par dalību seminārā izsniegs apliecinājumu. Lai sagatavotu apliecinājumus, lūgums dalību seminārā pieteikt savlaicīgi līdz 01.11.2011, nosūtot informāciju uz e-pastu inguna.gruntina@patbib.gov.lv

Vairāk informācijas par
patentu apmācības materiālu komplektu Patent Teaching Kit:
http://patentu-biblioteka.blogspot.com/2010/12/lietosanai-gatavs-metodisko-materialu.html

ceturtdiena, 2011. gada 13. oktobris

Seminārs "Patentēšanas procedūras un prakse" Rēzeknes Augstskolā

Patentu valde sadarbībā ar Rēzeknes Augstskolu š.g. 11. oktobrī rīkoja semināru "Patentēšanas procedūras un prakse".
Semināru atklāja Patentu valdes direktors Reinis Bērziņš un Rēzeknes Augstskolas rektors Edmunds Teirumnieks.
Seminārā Patentu valdes direktora vietnieks, Izgudrojumu departamenta direktors Guntis Ramāns stāstīja par to, kas ir patents, kā to izmantot, kā arī par starptautisko patentēšanas procedūru.Intelektuālā īpašuma aģentūras "Foral" patentpilnvarotais Jevgeņijs Fortūna stāstīja par intelektuālā īpašuma aizsardzības veidiem un patentpilnvaroto lomu intelektuālā īpašuma aizsardzības jautājumos.
Patentu valdes Patentu tehniskās bibliotēkas nodaļas vadītāja Inguna Gruntiņa aplūkoja patentu kā vērtīgas informācijas avotu un iepazīstināja ar patentu informācijas meklēšanas iespējām.Semināru apmeklēja 59 interesenti (studenti, pasniedzēji un komersanti).
Pēc semināra Patentu valdes delegācija un Rēzeknes Augstskolas pārstāvji pārrunāja turpmākās sadarbības iespējas.

ceturtdiena, 2011. gada 6. oktobris

12.oktobrī Patentu tehniskajā bibliotēkā patentpilnvarotie sniegs bezmaksas konsultācijas

Ja Jums ir nepieciešams profesionāls padoms:
  • kā un kur aizsargāt savu ideju;
  • kā noslēgt licences līgumu;
  • kā licencēt vai pārdot īpašumtiesības u.tml.,
20 minūšu bezmaksas konsultāciju Jums sniegs profesionāls patentpilnvarotais (persona, kas savā komercdarbībā specializējusies rūpnieciskā īpašuma jomā, sniedz padomus un konsultācijas).

Konsultācijas notiks š.g. 12. oktobrī no plkst. 10.00 līdz 11.30 Latvijas Republikas Patentu valdes Patentu tehniskajā bibliotēkā, Šķūņu ielā 17, Rīgā.

Aicinām Jūs pieteikties pa tālruni 67220120, 67226628 vai rakstot uz e-pastu dace.busa@patbib.gov.lv līdz 10. oktobrim (vietu skaits ierobežots).

Konsultāciju dalībniekiem tiks lūgts aizpildīt pakalpojuma kvalitātes novērtēšanas anketu.

Papildus informācija:

trešdiena, 2011. gada 21. septembris

Seminārs Ventspilī par patentēšanas procedūru un praksi

Patentu valde sadarbībā ar Ventspils Augstskolas Kurzemes Tehnoloģiju un pārneses kontaktpunktu 20. septembrī Ventspils Augstskolā rīkoja semināru "Patentēšanas procedūras un prakse".
Semināra dalībniekus uzrunā Ventspils Augstskolas rektors Dr.oec. Jānis Eglītis

Patentu valdes Izgudrojumu un ekspertīzes departamenta direktora
Gunta Ramāna ievadvārdi semināram


Seminārā Patentu valdes vadošā eksperte Eiropas patentu jautājumos Māra Rozenblate stāsta par starptautisko patentēšanas procedūru un tās izmaksām

Aģentūras "TRIA ROBIT" patentpilnvarotā Marutas Vītiņas prezentācija par patentpilnvaroto lomu intelektuālā īpašuma aizsardzības jautājumos

Ar patentu informācijas meklēšanas iespējām iepazīstinās Patentu valdes Patentu tehniskās bibliotēkas Uzziņu un informācijas nodaļas vadošā speciāliste patentu informācijas jautājumos Evita Lande

Patentpilnvarotā Maruta Vītiņa sarunā ar Ventspils Augstskolas
Kurzemes Tehnoloģiju un pārneses kontaktpunkta vadītāju Natāliju Jarohnoviču



piektdiena, 2011. gada 16. septembris

Papildinās regulējumu rūpnieciskā īpašuma aizsardzībai

15. septembrī, Valsts sekretāru sanāksmē izsludināja Tieslietu ministrijas un Patentu valdes (PV) sagatavoto likumprojektu „Rūpnieciskā īpašuma likums”. Tā mērķis ir skaidri noteikt Rūpnieciskā īpašuma apelācijas padomes (RĪAP) un profesionālo patentpilnvarnieku darbības tiesisko regulējumu, noteikt PV valsts aģentūras statusu, kā arī precizēt rūpnieciskā īpašuma reģistrācijas procedūras.

Nosakot PV valsts aģentūras statusu, atrisinās pastāvošo situāciju, kad par rūpnieciskā īpašuma aizsardzības maksājamām valsts nodevām tiek uzturētas arī ar šo aizsardzību nesaistītas valsts funkcijas, savukārt PV finansējums ir nepietiekams attīstībai. Valsts aģentūras statuss un pašfinansēšanas sistēma ļaus PV efektīvāk un lietderīgāk izlietot līdzekļus, iesaistoties starptautisko organizāciju projektos, kā arī stratēģiski plānojot tās attīstību.

Likumprojekts noteiks vispārīgu regulējumu par rūpnieciskā īpašuma tiesību jomu, PV uzturēto reģistru, pieteikuma un reģistrācijas lietu kārtošanas un to publiskumu, kā arī RĪAP procedūras.

Likumprojekts nodrošinās PV Apelācijas padomes reorganizāciju un paredz RĪAP izveidošanu, kas nebūs PV struktūrvienība. RĪAP nodrošinās ātrāku un objektīvu lietu izskatīšanu, turklāt padomes locekļu amata pretendenti kārtos eksāmenu. Likumprojekts nodrošinās PV pakalpojumu lietotājiem efektīvu strīdu ārpustiesas izskatīšanas kārtību un mazinās tiesu noslodzi.

Likumprojekts noteiks prasības, kas nepieciešamas, lai kļūtu par profesionālo patentpilnvarnieku, profesionālās ētikas noteikumus, Latvijas Profesionālo patentpilnvarnieku asociācijas izveidi.

Pašlaik maksājumus par rūpnieciskā īpašuma tiesisko aizsardzību Latvijā iemaksā valsts budžetā, piešķirot PV budžeta dotāciju, kas sastāda tikai daļu no kopējā – no valsts nodevām un maksas pakalpojumiem iemaksāto līdzekļu apjoma. Visās Eiropas attīstītajās valstīs, kā arī ASV maksājumi par rūpnieciskā īpašuma aizsardzības iestāžu veicamajām funkcijām tiek iemaksāti šīs iestādes budžetā, tādējādi ļaujot iestādei veikt nepieciešamās funkcijas un attīstīt rūpnieciskā īpašuma aizsardzības jomu.

Likumprojekts vēl jāatbalsta valdībai un jāpieņem Saeimā. Ar projektu var iepazīties Ministru kabineta mājas lapā >>.

Informāciju sagatavoja
Līga Brice
Tieslietu ministrijas
Sabiedrisko attiecību speciāliste
E-pasts: liga.brice@tm.gov.lv

ceturtdiena, 2011. gada 15. septembris

Patentu valde starptautiskajā izstādē "Riga Food 2011"

No 7. līdz 10. septembrim Ķīpsalas izstāžu centrā notika starptautiskā pārtikas izstāde Riga Food 2011. Latvijas Tehnoloģiskais centrs izstādē Riga Food 2011 organizēja stendu „Inovācija pārtikai”, kurā piedalījās vairākas pārtikas inovācijas procesos iesaistītās izglītības un zinātnes iestādes, to skaitā arī Patentu valde.

Patentu valdes stendā izstādes apmeklētāji varēja saņemt ekspertu konsultācijas par rūpnieciskā īpašuma tiesiskās aizsardzības iespējām pārtikas nozarē, uzzināt par Patentu tehniskajā bibliotēkā pieejamo informāciju un pakalpojumiem, kā arī saņemt dažādus informatīvus materiālus.
Patentu valdes stends izstādē RigaFood 2011

Patentu valdes direktors Reinis Bērziņš sarunā ar
EEN Latvija LTC projekta vadītāju
Gundegu Lapiņu

Īpaši lielu interesi izstādes dalībnieki un apmeklētāji izrādīja
par preču zīmju tiesisko aizsardzību


Patentu valdes stenda apmeklētāji

Izgudrojumu ekspertīzes departamenta vadošais eksperts Felikss Grunsbergs
un Patentu tehniskās bibliotēkas vadošā speciāliste Evita Lande
sniedz konsultācijas uzņēmējam


Uzziņu un informācijas nodaļas vadītāja Dace Buša atbild
uz jautājumiem par intelektuālā īpašuma aizsardzību


Preču zīmju un dizainparaugu departamenta vecākā eksperte
Maira Egle un
Uzziņu un informācijas nodaļas vadītāja
Dace Buša gatavas darbam



piektdiena, 2011. gada 2. septembris

Kāpēc nepieciešams veikt patentu informācijas meklējumu?

Eiropas Patentu iestādes (EPO) sniegtā informācija liecina, ka 25% no visa pētniecībā ieguldītā darba katru gadu tiek nelietderīgi iztērēti izgudrojumiem, kuri jau iepriekš ir bijuši izgudroti.

Patentu meklēšanas iemesli
:

  • pirms inovācijas izvēles jāpārbauda savas idejas novitāte;
  • lai netērētu līdzekļus, izstrādājot jau zināmu tehnoloģiju;
  • lai neizmantotu citam piederošu izstrādni;
  • pirms izgudrojuma pieteikuma iesniegšanas;
  • lai nepatentētu jau iepriekš izgudroto.
Lai gan piekļuve patentu informācijai, pateicoties internetam, ir kļuvusi pieejama, kvalitatīvu patentu meklējumu veikt nav viegli. Patentu leksika bieži vien ir sarežģīta un neskaidra, un patenti satur ne tikai tehnisku, bet arī juridisku informāciju, tādēļ profesionālam meklējumam nepieciešamas labas zināšanas un pieredze. Sākotnējo patentu meklējumu ir iespējams veikt bezmaksas patentu datubāzēs tiešsaistē, bet, ja patentu meklējums nepieciešams lēmuma pieņemšanai par to, patentēt savu izgudrojumu vai nē (u.tml.), tad būtu ieteicams to pasūtīt profesionāļiem. Tādu pakalpojumu sniedz Patentu informācijas centra speciālisti, kuri:
  • veic patentu informācijas meklējumus;
  • sniedz konsultācijas ar patentēšanu saistītos jautājumos.
Patentu meklējums Jums palīdzēs:
  • iegūt pārskatu par patentētajām tehnoloģijām;
  • salīdzināt izstrādātā vai ieplānotā objekta tehnisko būtību;
  • izvērtēt esošo un potenciālo izgudrotāju, kā arī konkurentu aktivitātes;
  • atrast sadarbības partnerus;
  • apzināt tos konkurentu patentus, kuri vairs nav spēkā;
  • rast informāciju par izgudrojuma jomas vēsturisko attīstību;
  • iegūt idejas esošo produktu un tehnoloģiju uzlabojumiem;
  • gūt ieskatu attiecīgajā tehnikas jomā noteiktā laika intervālā, teritorijā u.c.;
  • gūt pārskatu par nepatentu dokumentiem no tiešsaistes tehniskās literatūras datubāzēm;
  • iegūt informāciju par izgudrotāju, patenta īpašnieku un pieteicēju, patenta īpašnieka tiesību pēctecību u.c.
Patentu dokumenti ir unikāls informācijas avots: daudz informācijas var atrast tikai patentos
Pētījumu rezultāti liecina, ka apmēram 80% tehniskās informācijas ir pieejami tikai patentu dokumentos, t.i., šī informācija nav publicēta citos informācijas avotos.
Patentu priekšrocības:

  • patentu dokumenti ir avots, kurā tehniskā informācija tiek publicēta visagrāk;
  • patentiem visā pasaulē ir vienota struktūra;
  • gandrīz visi patenti ir publiski pieejami;
  • operativitāte, ziņu ticamība, risinājuma tehniskās būtības izklāsts, sistematizācija.
Nesāciet pētniecības projektu, ja pirms tam neesat veicis tehnikas līmeņa* patentu meklējumu!

* Tehnikas līmeņa meklējums (prior art search) ir informācijas meklējums, kura mērķis ir noteiktas nozares tehnisku risinājumu sistemātiska pārskatīšana publiskos dokumentos ar nolūku noteikt izgudrojuma novitāti.

Patentu tehniskā bibliotēka
atrodas Rīgā, Kr.Valdemāra ielā 33, 4. stāvā. Patentu tehniskās bibliotēkas darba laiks
Pirmdienās - ceturtdienās: 10.00 – 18.00
Piektdienās: 09.00 – 17.00
Sestdienās, svētdienās: brīvdiena

Tālrunis 67226628
e-pasts: patent@patbib.gov.lv

Tīmekļa vietne: http://www.patbib.gov.lv
Bibliotēkas elektroniskais katalogs
un bibliogrāfiskā datubāze „ Rūpnieciskā un intelektuālā īpašuma aizsardzība Latvijā”
http://alise.patbib.gov.lv/Alise/

Virtuālais uzziņu dienests: http://ptb-vud.blogspot.com/

Twitter: http://twitter.com/Patbib

LR Patentu valde: http://www.lrpv.gov.lv/

ceturtdiena, 2011. gada 1. septembris

PTB jaunieguvumi jūlija - augusta mēnešos

Jaunieguvumu saraksts jūlija - augusta mēnešos.

Ar citiem bibliotēkas jaunieguvumiem iespējams iepazīties šeit >>

Patentu tehniskā bibliotēkas elektroniskais katalogs pieejams šeit >>

trešdiena, 2011. gada 24. augusts

Aicinājums vecāko klašu skolēniem piedalīties Starptautiskajā Intelektuālā īpašuma olimpiādē

2011.g. septembrī Federālais Intelektuāla īpašuma dienests (ROSPATENT), Krievijas Valsts Intelektuālā īpašuma akadēmija (RSAIP) un Krievijas Federācijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera sadarbībā ar Pasaules Intelektuālā īpašuma organizāciju (WIPO) projekta „Jauniešu radošums un pētnieciskais potenciāls – jaunās intelektuālās elites veidošana pasaulē” ietvaros organizē Starptautisko Intelektuālā īpašuma olimpiādi vecāko klašu skolēniem. Olimpiādes mērķi un galvenie uzdevumi ir jauniešu zināšanu un radošo spēju vairošana un intereses paaugstināšana par intelektuālo īpašumu un tiesiskumu, kā arī talantīgu bērnu sadarbības veicināšana visā pasaulē. Projekts sniedz iespēju talantīgiem un radošiem pilsētu un lauku rajonu jauniešiem 14-18 gadu vecumā piedalīties savu zināšanu pārbaudē un pilnveidošanā.

Starptautiskās Intelektuālā īpašuma olimpiādes vecāko klašu skolēniem rīkošanu ir iedvesmojusi iepriekšējo gadu veiksmīgā pieredze, kopš 2009. gada organizējot Viskrievijas Intelektuālā īpašuma olimpiādes. Viskrievijas Intelektuālā īpašuma olimpiāde ik gadus regulāri ir aicinājusi aktīvi darboties tūkstošiem jauniešu ar augstu radošo potenciālu, kuri būtu gatavi uzņemties atbildību par sociālo un ekonomisko attīstību nākotnē. Šo iepriekšējo gadu pasākumi un atsaucība ir mudinājusi tās organizatorus mainīt olimpiādes formātu un paplašināt tās apmērus, turpinot un saglabājot jau notikušo olimpiāžu tradīcijas.

Starptautiskā intelektuālā īpašuma olimpiāde norisināsies no 2011. gada septembra līdz 2012. gada maijam. Olimpiādes norise plānota 3 posmos:
  • No 2011. gada 1. septembra līdz 2011. gada 30. novembrim dalībniekiem tiešsaistē jāreģistrējas dalībai olimpiādē www.olimpiada-rgiis.ru
  • 1. posms norisināsies no 2011. gada 1.oktobra līdz 15. decembrim. Pēc reģistrācijas Olimpiādes dalībnieki tiešsaistē piedalās testēšanā par vispārizglītojošām tēmām. Testa rezultāti tiks ievietoti Olimpiādes tīmekļa vietnē līdz 1. janvārim.
  • 2. posms norisināsies no 2012. gada 1. janvāra līdz 2012. gada 1. martam, un tā ietvaros dalībnieki raksta radošu eseju par kādu no organizatoru piedāvātām tēmām. Tēmas un rekomendācijas esejas rakstīšanai tiks ievietotas tīmekļa vietnē. Viena no iespējamām esejas tēmām: «Особенности формирования интеллектуальной собственности в сфере культуры».
    Olimpiādes dalībnieki savu eseju iesniedz līdz 1. martam. Pēc 2. posma rezultātu noskaidrošanas tiek noteikti olimpiādes finālisti.
  • 3. posms (fināls) norisināsies no 2012. gada 23. aprīļa līdz 27. aprīlim Maskavā 3 etapos: esejas rakstīšana, tās mutiska aizstāvēšana un dalība viktorīnā. Olimpiādes uzvarētāji tiks noteikti pēc Olimpiādes fināla rezultātiem. Olimpiādes uzvarētāju apbalvošana norisināsies 27. aprīlī svinīgā ceremonijā V Starptautiskā foruma „Intelektuālais īpašums – XXI gadsimts” ietvaros.
    Olimpiādes fināla laikā tiks rīkoti arī dažādi ārpuskonkursa pasākumi – lekcijas, apmācības, kultūras programma, tikšanās ar vadošajiem intelektuālā īpašuma jomas ekspertiem, apaļie galdi.
Olimpiāde norisināsies krievu valodā.
Olimpiādes galvenā godalga ir sertifikāts par tiesībām iegūt bezmaksas izglītību vienīgajā augstskolā Krievijā un vienā no retajām pasaulē, kurā sagatavo speciālistus intelektuālā īpašuma jomā.

2011./2012. gada Starptautiskajā intelektuālā īpašuma olimpiādē var piedalīties arī skolēni no Latvijas.

Aicinām vecāko klašu skolēnus izvērtēt un pārbaudīt savas zināšanas, piesakoties dalībai starptautiskajā pasākumā. Lai nodrošinātu, ka ziņu par izdevību piedalīties intelektuālā īpašuma olimpiādē saņem pēc iespējas plašāks interesentu loks, lūdzam izplatīt šo informāciju jauniešu lokā (vecumā no 14 līdz 18 gadiem), kuriem ir interese par intelektuālā īpašuma aizsardzības jautājumiem visā pasaulē.



otrdiena, 2011. gada 23. augusts

8.septembrī Patentu tehniskajā bibliotēkā patentpilnvarotie sniegs bezmaksas konsultācijas

Ja Jums ir nepieciešams profesionāls padoms:
  • kā un kur aizsargāt savu ideju;
  • kā noslēgt licences līgumu;
  • kā licencēt vai pārdot īpašumtiesības u.tml.,
20 minūšu bezmaksas konsultāciju Jums sniegs profesionāls patentpilnvarotais (persona, kas savā komercdarbībā specializējusies rūpnieciskā īpašuma jomā, sniedz padomus un konsultācijas).

Konsultācijas notiks š.g. 8. septembrī no plkst. 10.00 līdz 11.30 Latvijas Republikas Patentu valdes Patentu tehniskajā bibliotēkā, Šķūņu ielā 17, Rīgā.

Aicinām Jūs pieteikties pa tālruni 67220126, 67226628 vai rakstot uz e-pastu evita.lande@patbib.gov.lv līdz 5. septembrim (vietu skaits ierobežots).

Konsultāciju dalībniekiem tiks lūgts aizpildīt pakalpojuma kvalitātes novērtēšanas anketu.

Papildus informācija:


Pieprasītākās grāmatas Patentu tehniskajā bibliotēkā 2011. gadā

  • Trade mark use / edited by Jeremy Phillips and Ilanah Simon. - Oxford; New York : Oxford University Press, 2005. - lxxi, 363 p. ISBN 0199280339 ISBN 9780199280339(5)











  • PIĪO rokasgrāmata patentu rakstīšanā : [tulkojums] / Pasaules Intelektuālā Īpašuma Organizācija. - Rīga : LR Patentu valde, 2010. - 137 lpp. - (IĪ aktīvu pārvaldības sērija)PIĪO publ. nr. 867 LV. ISBN 9789280519341(4)